avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate tuntila

Activitate tuntila

locul de parcare este proprietate, este trecut in contractul de vanzare-cumparare, avand si nr. topo., si detin si acte de proprietate. in momentul in care eu l-am cumparat, nu se punea problema ingradirii de nici o forma a accesului, mai exact cheltuieli suplimentare.
deci nu mi se pare normal ca odata ce am cumparat acest loc de parcare, cu drum de acces, sa ma trezesc peste un timp ca asociatia de proprietari care intre timp a dobandit curtea blocului, sa ma oblige sa platesc pt a avea acces.
multumesc!
buna ziua.
am si eu niste intrebari legate de drepturile asociatiilor de proprietari de a ma obliga sa platesc pt. o poarta de acces in curtea blocului.
locuiesc intrun ansamblu de 3 blocuri noi, si s-a hotarat sa se monteze poarta de acces in curte. pe mine nu ma ajuta cu nimic, dimpotriva, ma dezavantajeaza, iar hotararea a fost luata probabil de majoritatea proprietarilor.
eu am loc de parcare cumparat, am c.f. si nr. topo., cand l-am cumparat nu exista poarta, cu siguranta nici in proiectul pt. autorizarea de constructie, intrebarea mea este daca se poate autoriza constructia unei porti care sa-mi ingradeasca accesul la locul de parcare, fara acordul meu, dar la cererea asociatiei de proprietari. si in acest caz, daca ma poate obliga asociatia sa platesc pt aceasta, mai exact sa nu imi dea cheie de acces.
va multumesc!