avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate DittMilles

Activitate DittMilles

Nu va mai straduiti sa puneti intrebari in legatura cu beneficiarii D_L118/1990, fiindca nu veti gasi raspunsuri pe acest forum. Moderatorii acestui forum nu sunt in masura sa raspunda la intrebari de bun simt legislativ: daca amintita lege stipuleaza clar ca cei ce se incadreaza in dispozitiile ei beneficiaza de asistenta medicala gratuita si medicamente gratuite, de ce acestia mai platesc asigurarile sociale si medicamentele? Nici Asociatia Fostilor Detinuti Politici si nici Asociatia Fostilor Deportati in Baragan nu sunt in masura sa-si reprezinte cu adevarat membrii, mai ales in privinta acestei probleme. Problema a plecat in mormant odata cu senatorul Ticu Dumutrescu. Subsemnatul sunt in cautarea unui bun avocat care sa poata sa ne reprezinte cu succes in justitie.
Buna ziua,
Intrucat nu am primit nici un raspuns de la nici o autoritate la care am trimis emailuri (doar traim in tara un care nu se raspunde la emailuri) cu acest subiect, va rog pe dvs. sa precizati daca cei ce se incadreaza in prevederile Decretului-Lege 118/1990 mai beneficiaza de indemnizatie lunara, transport gratuit pe CFR si mijloacele de transport urban, sunt scutiti de plata impozitelor pe cladiri, asistenta medicala si medicamente gratuite. Am vazut ca articolul 5 din legea 201/2009 nu mai este in viguare, a fost scos hoteste, fara prea mult tam-tam, asa ca ar fi foarte posibil sa fim pusi in farta faptului implinit, fara avertismente.
Cu multumiri anticipate,
Toate bune,
DittMilles