Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Decret-Lege 118/1990
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Decret-Lege 118/1990

Buna ziua,
Intrucat nu am primit nici un raspuns de la nici o autoritate la care am trimis emailuri (doar traim in tara un care nu se raspunde la emailuri) cu acest subiect, va rog pe dvs. sa precizati daca cei ce se incadreaza in prevederile Decretului-Lege 118/1990 mai beneficiaza de indemnizatie lunara, transport gratuit pe CFR si mijloacele de transport urban, sunt scutiti de plata impozitelor pe cladiri, asistenta medicala si medicamente gratuite. Am vazut ca articolul 5 din legea 201/2009 nu mai este in viguare, a fost scos hoteste, fara prea mult tam-tam, asa ca ar fi foarte posibil sa fim pusi in farta faptului implinit, fara avertismente.
Cu multumiri anticipate,
Toate bune,
DittMilles
A fost declarata neconstitutionala prima teza din art. 5 lit. a) din Legea 221/2009 . Legea 201/2009 se refera la actele de stare civila.

Decretul-lege 118/1990 cu completarile si modificarile ulterioare este in vigoare. In opinia de neconstitutionalitate privind Legea nr 221/2009, decretul-lege este chiar vazut ca esenta reparatiilor persoanelor pe nedrept condamnate de regimul comunist. Nu exista sanse sa se renunte la respectivele beneficii si indemnizatii.