avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Activitate sandinista

Activitate sandinista

Vă rugăm să ne sprijiniţi cu un răspuns la următoarea situaţie:
Salariată (didactic auxiliar-contabil şef), îndeplineşte condiţii legale de ieşire la pensie la data de 10.06.2013(59ani 4 luni)
Consiliul de Administraţie al şcolii emite decizie de menţinere a salariatei în activitate încă 3 ani de la data când ar fi trebuit sa-şi depună dosarul de pensionare. Astfel se închide CIM pentru perioadă nedeterminată şi se încheie un alt Contract individual de muncă pe durată determinată de 36 luni, pentru perioada 11.06.2012-11.06.2015, cu aceleasi drepturi salariale.
La data de 11.06.2015, se inchie CIM per. determinata, data la care salariata işi depune dosarul de pensionare.
De la aceasta data (11.06.2015) doamna doreste să cumuleze pensia cu salariul printr-un nou contract.
Vă rog să mă ajutaţi. În baza carui temei legal se poate face un nou contract si în ce conditii se va face salarizarea(ma refer aici la spor conducere, vechime si alte sporuri).
Cu multumiri,
de drept am iesit la pensie pt. limita de varsta la 1 martie 2011, din mart. 2000 pana la mart. 2011 am fost la pensie pe caz de boala. Mai beneficiez de acea recalculare? Va multumesc