avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate florina 82

Activitate florina 82

Răspuns la discuția Completarea cartii de munca
In cazul meu , unitatea de stat nu poate completa CC1 si CC2 pe toata perioada in carnetul de munca deoarece am fost angajata tot pe un an:.....01.09.2007-31.08.2008 , 01.09.2008-31.08.2009(am mentionat ultimii 2 ani angajati),spune secretara unitatii respective.
In 22.01.2009 am nascut primul copil.Din aceasta data se considera normal cele 42 de zile de concediu postnatal obligatorii,dupa care am intrat in CC1 pana in 27.12.2010 cand am intrat direct inCC2.Repet: perioada contractului meu a fost din septembrie2008-august 2009.
Cum ar fi normal:
1.Sa completeze unitatea pe toata perioada CC1 si CC2,adica pana in ianuarie 2012,desi contractul incetase in 31 august 2009(apoi fiind platita de primarie)?
2.Sa completeze doar pana la 31 august 2009 cand expira contractul?Si apoi cine completeaza pana in ianuarie 2012?
3.Sa completeze pana la data de 22 ianuarie 2009 cand am nascut primul copil?-parerea secretarei unitatii-Si apoi cine?-nu mai stie sa indrume.......
Care din variante ar fi corecta ?Sau exista alta?
Răspuns la discuția Completarea cartii de munca
Da,din 31.08.2009 am primit indemnizatia de CCC de la primarie.O alta problema pe care o am este ca nu am primit acasa decizia cu primul copil decat cu al doilea,nu am alta dovada decat extrasele de cont cu primul copil.Am plecat la AJPS si mi s-a spus ca nu imi elibereaza alta decizie fiindca sunt arhivate si nici nu m-au indrumat unde sa merg cu cartea de munca pentru completare si daca trebuie completata in aceasta situatie
Răspuns la discuția Completarea cartii de munca
Angajatorul cred ca ar putea sa o completeze doar pana la data de 31 august 2009.Ma gandesc eu,dar apoi...?
Am fost angajata pe perioada determinata ca si profesor suplinitor calificat,intre 01.09 2008-31.08.2009 (mentionez ca anii anteriori am lucrat tot asa ,deci am continuitate pe cartea de munca).In 22.01.2009 am nascut primul copil,iar in 27.12. 2010 cel de-al doilea,deci am intrat din CC1 in CC2. Intrebarea mea este cine imi completeaza cartea de munca din data de 22.01. 2009 pana in prezent?(secretara unitatii de invatamant spunandu-mi ca ea nu o poate completa decat pana la data nasterii primului copil).
Va multumesc anticipat si va doresc LA MULTI ANI! si UN AN NOU FERICIT!
Va multumesc tare mult.....acum sunt lamurita
Va multumesc pentru raspuns.Deci cele 42 de zile de concediu postnatal sunt obligatorii in cazul meu sau nu?Mentionez ca pana la data de 22.01.2011 sunt in concediu de maternitate cu primul copil.
Am fost angajata pe perioada determinata ca si profesor suplinitor calificat.Am nascut un copil care in 22. 01. 2011 va implini 2 ani. In luna decembrie a acestui an voi naste al doilea copil(intre 25-28 dec).Am fost sa ma interesez pt depunerea actelor pentru cel de-al doilea copil si am aflat ca nu pot sa depun nici un act pana cand primul copil nu implineste 2 ani ,adica 22.01. 2011, dupa care am inteles ca va trebui sa iau cele 42 de zile de concediu postnatal si apoi voi intra in CIC.
Eu sunt nelemurita ,nestiind ce se va intampla cu cele 42 de zile de concediu postnatal ,unde depun acest concediu si cine il plateste ,nemaiavand loc de munca deoarece perioada angajarii in sistemul de invatamant este 1 sept-31 aug .Cum se va face trecerea dintr-un concediu in celalalt?