avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate sandy12mai

Activitate sandy12mai

Am 38 de ani si vreau sa divortez, sunt casatorita de 8 ani, din aceasta casatorie a rezultat un copilas de 5 ani langa care am avut sansa sa stau in permanenta de cand s-a nascut.De cand am nascut nu am mai lucrat decat pentru sl ajuta pe sotul meu in afaceri.In timpul casatoriei am facut o mare prostie, nestiind ce ma asteapta, si am trecut o casa construita de parintii mei, din banii lor, cu mainile lor pe numele meu pt ca nu exista alta solutie de a dobandi un teren (l-am primit cu legea 51).De cand suntem impreuna, 11 ani cu totul, locuim intr-un ap proprietatea parintilor mei.De cand am ramas insatcinata a inceput sa mearga din ce in ce mai prost.Am fost agresata verbal, psihic si fizic, am fost santajata de fiecare data ca -a face tot ce ii sta in putiinta sa imi ia copilul, am fost inselata dar nu am dovezi pt ca m-am ascuns cat am putut de lume de rusine si ca sa nu se "bucure" altii de esecul casniciei mele.Am ajuns la capatul puterilor, vreau sa divortez dar imi vreau copilul, el este ratiunea mea de atrai ! El nu vrea sa divorteze pt ca isi doreste toate aceste bunuri ale parintilor mei si ca o razbunare daca indraznesc sa divortez vrea copilul.Am rabdat atatea dar nu mai pot, nu vreau nimic de la el doar copilul.In toti acesti ani am lucrat in spatele lui, nu cu contract, pt afacerile lui si cu toate acestea imi spune de fiecare data ca stau pe banii lui, ca nu am nici un venit, nu pune la socoteala ca am muncit pt firma lui si ca am fost mama si menajera full time in tot acest timp.Va rog ce sanse am sa ramana copilul cu mine si sa nu se atinga de casa parintilor mei ?
Răspuns la discuția plangere penala fara avocat
In afara de tata erau doar cei care au participat la "fapta" : persoana x, tatal lui si trei muncitori ai lor. In afara de aceasta a fost apelat serviciul 112 unde ma gandesc ca se afla inregistrarea in care se aude clar pentru ce am solicitat politia.
Răspuns la discuția plangere penala fara avocat
Multumesc! Prin urmare trebuie sa trimit prima data memoriul catre Inspectoratului General al Politiei Romane ?
Buna ziu,
Sunt presata de timp, nu am banii necesari pentru a angaja un avocat si trebuie sa depun o plangere penala pentru talharie. Mentionez ca nu sunt avocat de meserie.Va redau pe scurt ce s-a intamplat asa cum este descris in memoriul pe care vreau sa il trimit si Inspectoratului General al Politiei Bucuresti
"In data de .. orele .. ma aflam pe strada z in fata domiciliului domnului x din loc ... incarcand sculele si uneltele societatii ... in masina, urmind sa plecam spre ... deorece ne lipseau citeva materiale necesare terminarii unei lucrari de amenajare a unei ...Am incercat sa ii explic dl x ca este necesar scrierea unui proces verbal de constatare, semnat si stampilat, cu privire la stadiul lucrarii executate si ceea ce urmeaza a se realiza in continuare, lucru cu care dl x nu a fost de accord, a devenit recalcitrant si a inceput sa ne acuze ca societatea noastra nu va termina lucrarea daca noi plecam, cu toate ca materialele si echipamentele pentru lucrare se aflau deja parte integrate in lucrare, parte depozitate in incinta casei sale.
Vazind ca noi incarcam in masina uneltele societatii ... , dl x a venit insotit de tatal sau si inca trei oameni care lucreaza pentru ei, a inceput sa ne ameninte ca nu vrem sa stim ce am putea pati daca incercam sa plecam si ca nu vom putea pleca cu masina pana nu ia sculele si uneltele societatii ..., timp in care a ordonat celor trei oameni sa il ajute in a sustrage, a fura din masina toate uneltele si sculele societatii ..., eu si tatal meu ne putand opune nici un fel de rezistenta.
Mentionez ca au furat in urma amenintarilor urmatoarele unelte si scule: ......
Singurul lucru pe care am putut sa il fac a fost sa apelez serviciul de urgenta 112. Am fost asigurat ca va ajunge un echipaj de politie in cel mai scurt timp posibil. In loc sa ajunga un echipaj a ajuns un singur politist care s-a dovedit a-l respecta foarte mult pe dl x. Domnul politist y (nume pe care l-am aflat ulterior) a inceput prin al saluta frumos pe dl x, a ma legitima "doar pe mine si pe tatal meu", insa dl x nu a fost legitimat, iar intr-un final dupa ce toate formalitatile au fost facute sa intrebe care este motivul pentru care am apelat 112. Dupa ce am povestit inca o data cele intamplate (prima data fiind la telefon) mi s-a spus de catre dl politai y ca nu am decit sa merg la sectia de politie loc ... si sa depun o plangere. Daca am vazut ca nu se doreste a se face nici o constatare la fata locului unde s-a petrecut fapta, sa se uite dl politai in ograda dl x sa vada lucrurile furate si sa constate cele spuse de mine, sa consemneze printr-un proces verbal cele intamplate, asa cum cere procedura am fost nevoit sa merg la Politia loc ... si sa depun o declaratie. Dupa ce am scris o declaratie si o plingere surpriza a fost ca nu pot primi un numar de inregistrare, dl y zicand ca voi primi un numar de inregistrare abia a doua zi iar in cazul in care plec din loc ... sa-i dau telefon sa imi spuna acest numar de inregistrare. Eu nu am fost de accord si am insistat sa primesc un numar de inregistrare pentru plingerea depusa la momentul respectiv dar domnul politist y a refuzat sa imi elibereze acest numar. Eu am zis ca voi depune plingerea in acest caz in alta parte. Domnul politist y auzind ca vreau sa plec cu plingerea in alta parte a inceput sa ma ameninte ca atunci voi primi prin posta amenda pentru faptul ca am apelat ABUZIV serviciul de urgente 112. "