avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1823 soluții astăzi
Forum Activitate di eGO

Activitate di eGO

Multumesc!
Buna ziua,
In data de 06.07.2012 am fost sanctionat pentru neacordarea prioritatii in sensul giratoriu cu suspendarea permisului pentru 30 de zile si amenda 280RON.
Am depus plangere la Judecatorie si mi-am recuperat permisul (termenul fixat pentru proces este in decembrie). Ieri (17.10.2012!) am primit o SOMATIE pentru neplata amenzii: 280RON + 10RON "Cheltuieli executare silita". Aceasta SOMATIE are anexata o copie a PV intocmit de politistul de la Rutiera.
Intrebarea este: daca Politia a instiintat DGFP asupra amenzii, de ce nu a instiintat-o si despre suspendarea aplicarii acestui PV, atat timp cat au cunostinta asupra procesului intentat de mine??? Ar trebui sa ma duc la Finante sa anunt?
Multumesc!
Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
As dori o lamurire insa: decizia de numire data de Administrator "tine loc" de curs, sau este nula in situatia in care angajatul nu are pregatire in domeniu?
Buna seara,
Ma intereseaza care sunt cursurile ce trebuiesc urmate de catre un angajat pentru a fi desemnat responsabil cu instruirea personalului in materie de ISU/PC (elaborarea planului de evacuare, completarea fiselor individuale ale angajatilor precum si instruirea efectiva a acestora). Este ilegal ca o persoana sa aiba astfel de atributii prin fisa postului/decizie data de catre administratorul societatii, desi nu a urmat un astfel de curs (mai simplu spus: oricine poate fi desemnat sa se ocupe de aceste activitati printr-o simpla decizie a conducerii societatii)...?
Va multumesc.
Pana la urma s-a rezolvat: firma de lichidare a acceptat si Finantele Locale ca si Creditor, iar eu mi-am transcris azi masina. Din pacate, cam lung drumul pana aici, insa nu e de mirare pentru Romania...
Este vorba de Certificatul Fiscal solicitat vanzatorului, pentru transcrierea mijloacelor auto. Ei reclama ca nu au fost notificati de catre lichidator in ce priveste inscrierea pe lista creditorilor.
Am achizitionat un autoturism de la o societate aflata in insolventa (s-a desemnat deja un lichidator prin hotarare judecatoreasca). Doresc sa o transcriu si nu pot obtine certificatul fiscal din cauza ca Finantele Publice nu au fost notificate despre acest fapt si nu s-au inscris pe Lista Creditorilor (termenul deja a expirat). Tot ce am in acest sens de la lichidatorul societatii este o declaratie stampilata etc. cum ca datoriile de pana la data vanzarii, pentru acel autoturism, raman in sarcina societatii (adica a vanzatorului). Mentionez ca societatea mai are si alte bunuri (inclusiv auto) ce vor fi valorificate in continuare.
Cei de la Finante nu vor sa emita acest certificat fiscal decat daca se plateste suma restanta la ei. Este normal sa nu mi se elibereze acest certificat (fara acesta, nu voi putea transcrie autoturismul si implicit nu voi putea circula intrucat asigurarea a expirat)?