avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1612 soluții astăzi
Forum Activitate mimisikuuu

Activitate mimisikuuu

Buna ziua. Aproximativ cu 2 luni in urma mi a fost suspendat permisul de conducere ptr depasirea limitei de viteza. La momentul respectiv nu ma aflam la volanul masinii personale si nu aveam permisul asupra mea…mi a fost suspendat in lipsa. Intre timp am facut contestatie la judecatorie dar datorita faptului ca eu aveam permisul fizic acasa, nu am stiut ca mai trebuie depus acel certificat de grefa la serviciul rutier. Astazi am fost oprit si mi a explicat ca imi va fi intocmit dosar penal ptr conducere fara permis. Ce solutii am in aceasta situatie? Va multumesc anticipat

Stiti cumva unde e specificat o asemenea exceptie de la recoltarea celei de a 2 proba?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Asa este, v-am raspuns inainte, nu vazusem valoarea din aerul expirat.

Am vb cu cineva de la spitalul respectiv si asa au zis ca asa procedeaza , i au doar 1 singura proba cand alcoolemia este 0.00 la alcooltest.....eu nu am vazut specificat asta ca o exceptie....e posibil sa existe asa ceva?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie vazut exact ce este in dosar. Angajati-va avocat specialiat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.


Deocamdata nimic....doar procesul ala de constatare in care se specifica clar ca victima a traversat prin loc nepermis si rezultatele de la etilotest facute la fata locului
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie vazut exact ce este in dosar. Angajati-va avocat specialiat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.

Nu, nu am refuzat....nici nu am stiut ca trebuie luate 2 probe, abia acum dupa ce m am apucat de rasfoit internetul...ma gandesc ca exista posibilitatea sa mi fi luat 2 in acelasi timp, deoarece nu am mai trecut niciodata prin asa ceva plus ca nici nu ma uit cand mi se ia sange....doar la final m au chemat si mi au aratat cutia inchisa cum o sigileaza

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Care este motivul pentru care vi s-a prelevat doar o singura proba, ati refuzat dvs ? ce s-a consemnat?
Oricum, in situatia in care cu certa motivatie medicala vi s-a prelevat o singura proba, se poate face calculul retroactiv dar valoarea alcoolemiei, in mod evident o sa fie mai mare.

Accident cu victima
Buna seara. Am fost implicat intr un accident rutier in urma careia o persoana care traversa strada neregulamentar a fost acrosata si lovita destul de puternic alegandu se cu fractura de bazin si de genunchi. Am fost testati atat eu ca sofer cat si victima cu aparatul etilotest in urma caruia rezultatele au fost 0.00 la mine si 0.23 la victima. Am mers la politie unde s a intocmit procesul verbal de constatare dupa care, desi rezultatul meu a fost de 0.00, am fost dus la spital ptr probe biologice. Mentionez ca mi s a luat 1 singura proba de sange si asta la 2h dupa eveniment. Apoi am fost lasat sa merg acasa fara vreo amenda sau sa mi se retina permisul. Dupa 2 saptamani mi a venit rezultatul la probe......0.01....stiu ca nu exista toleranta la alcool si ptr ca mi s a luat 1 singura proba nici nu pot cere recalculare....e normala aceasta situatie? La ce sa ma astept?
Multumesc anticipat
Buna seara. O sa trec direct la subiect. Deci,niste prieteni apropiati vor sa infiinteze o firma si sa acceseze fonduri europene ptr constructia si dotarea unui cabinet stomatologic in mediul rural. Problema e ca inca nu au dreptul de libera practica si astfel au apelat la sotia mea sa fie administrator in firma. Ne au spus ca o sa fie trecuta ca administrator pe probleme medicale fara altfel de raspunderi insa eu personal nu am auzit de asa ceva,eu stiu ca administratorul e administrator si raspunde in mod egal cu societatea. Exista asa ceva,administrator doar cu raspunderi medicale? Cand poti sa te retragi dintr o firma care a accesat proiecte europene? Ne gandim si noi sa apelam la acelasi tip de proiect ptr anul viitor insa nu stim daca o persoana poate apela de 2 ori intr un an ptr acelasi proiect? Ce riscuri ar mai fi? Multumim
crede ti ca am vreo sansa sa castig contestatia depusa impotriva unui PV in urma caruia mi s a suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 zile ptr nerespectarea indicatiilor politistului (respectiv de a nu parasi masina) .Initial am fost oprit de catre acest politist ptr depasirea vitezei regulamentare, lucru constat de un aparat radar aflat in miscare la vreo 20 km in spate. Mentionez astfel faptul ca politistul care m a oprit si a completat PV este altul decat cel care m a surprins cu aparatul radar si mai mentionez si faptul ca pe procesul verbal nu a trecut datele masinii mele,respectiv marca sau nr de inmatriculare;) doar ca eu circulam cu viteza de 90 km/h