avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters181113

Activitate ContSters181113

Buna ziua
Nu stiu cum sa procedez intr-un asemenea caz.
Tatal meu locuia de 13 ani in casa bunicii mele (mama lui, care a murit acum 1 an si 10luni), impreuna cu cea de-a doua sotie a lui.Noi suntem 3 fete in total- 2surori bune (mama este prima sotie a tatalui) si inca o sora vitrega (mama ei este cea de-a doua sotie).
Din cate stim noi, tata nu a facut niciun act de succesiune dupa moartea bunicii.Problema este urmatoarea: tata s-a sinucis acum 2 saptamani, iar noi,primele 2 fete, am hotarat sa facem acest act de succesiune.Insa pentru a face acest lucru avem nevoie de actele de deces ale tatalui si bunicii si actele casei.Dar,din pacate, sotia lui sustine ca actele casei nu le are, iar certificatele de deces refuza sa ni le dea.
Ce putem face in acest caz?Presupun ca trebuie sa scot de la primarie duplicate dupa certificatele de deces (ale tatalui si bunicii, pentru ca nu stim pe ce nume este casa) si duplicat dupa actul casei.
Iar apoi?Ce fac cu aceste duplicate?Le dau unui avocat?Sau cum sa procedam, pentru ca ne este teama ca sotia lui va face ceva in acest sens, ea sustinand ca tata ar fi dat casa unui camatar si ca la acesta s-ar afla toate actele casei...si ca noi,fetele, trebuie sa-i achitam si toate datoriile lui.Insa tata ne-a marturisit inainte sa se sinucida ca atunci cand el nu va mai fi sa venim sa o dam afara din casa pe sotia lui, ca doar noi (cele 3fete) avem dreptul la casa!
Am nevoie de un sfat, va rog din tot sufletul!
Multumesc!