Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... detalii succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

detalii succesiune

Buna ziua
Nu stiu cum sa procedez intr-un asemenea caz.
Tatal meu locuia de 13 ani in casa bunicii mele (mama lui, care a murit acum 1 an si 10luni), impreuna cu cea de-a doua sotie a lui.Noi suntem 3 fete in total- 2surori bune (mama este prima sotie a tatalui) si inca o sora vitrega (mama ei este cea de-a doua sotie).
Din cate stim noi, tata nu a facut niciun act de succesiune dupa moartea bunicii.Problema este urmatoarea: tata s-a sinucis acum 2 saptamani, iar noi,primele 2 fete, am hotarat sa facem acest act de succesiune.Insa pentru a face acest lucru avem nevoie de actele de deces ale tatalui si bunicii si actele casei.Dar,din pacate, sotia lui sustine ca actele casei nu le are, iar certificatele de deces refuza sa ni le dea.
Ce putem face in acest caz?Presupun ca trebuie sa scot de la primarie duplicate dupa certificatele de deces (ale tatalui si bunicii, pentru ca nu stim pe ce nume este casa) si duplicat dupa actul casei.
Iar apoi?Ce fac cu aceste duplicate?Le dau unui avocat?Sau cum sa procedam, pentru ca ne este teama ca sotia lui va face ceva in acest sens, ea sustinand ca tata ar fi dat casa unui camatar si ca la acesta s-ar afla toate actele casei...si ca noi,fetele, trebuie sa-i achitam si toate datoriile lui.Insa tata ne-a marturisit inainte sa se sinucida ca atunci cand el nu va mai fi sa venim sa o dam afara din casa pe sotia lui, ca doar noi (cele 3fete) avem dreptul la casa!
Am nevoie de un sfat, va rog din tot sufletul!
Multumesc!
Dacă vă adresați unui birou notarial notarul va putea cere duplicate ale actelor de stare civilă fără a fi nevoite să le plătiți. Pentru actele care atestă proprietatea ar trebui măcar să știți ce fel de acte sunt și eventual unde au fost ele întocmite pentru a putea solicita duplicate.
Vă recomand să acceptați succesiunea în termen de 6 luni de la deces ca să evitați eventuale probleme în cazul în care ajungeți în instanță cu mama vitregă pentru soluționarea dosarului succesoral. Acceptarea o faceți printr-o declarație în formă autentică la orice birou notarial.
Acceptarea succesiunii implică atât acceptarea bunurilor cât și a datoriilor defunctului. Totuși n-ar fi bine să vă încredeți în spusele mamei vitrege cum că tatăl ar fi avut datorii la cămătari. Poate fi o tactică de a vă face să nu acceptați succesiunea.
Mama vitregă nu poate înstrăina casa dacă nu se dezbate succesiunea. Dar dacă îi vine proasta inspirație de a solicita dezbaterea succesiunii și de a nu declara că defunctul a mai avut doi copii (dumneavoastră și sora) făcând declarațiile de acceptare nici un notar nu va dezbate succesiunea până nu vă veți prezenta și voi. Declarațiile se înregistrează într-un registru național pe care notarii sunt obligați să-l verifice ori de câte ori li se solicită dezbaterea unei succesiuni.
Sfatul meu este acela de a va adresa unui avocat competent pentru a va acorda asistenta in vederea deschiderii unei actiuni judecatoresti in succesiune dupa ambii defuncti( bunica si tatal dvs). Sotia supravietuitoare va primi o cota de 1/4, iar dvs ficele 3/4, dim masa succesorala. Un avocat va poate indruma cel mai bine in aceasta situatie. In caz ca actele au diparut, acestea se pot reface, puteti solicita duplicate dupa certificatele de deces de la primaria in cauza.
off..Deci, unde trebuie sa ma duc intai?La un notar, la un avocat sau la primarie sa scot duplicatele?Dar avand in vedere ca tata ne-a spus ca nu a facut nici un act de succesiune dupa moartea bunicii, si casa e pe numele ei, sotia tatalui meu are vreun drept la aceasta casa?
Prima dată mergeți la notar și faceți declarațiile de acceptare a succesiunii. Trebuie să știți cu exactitate data decesului și ultimul domiciliu al defunctului așa cum au fost trecute în certificatul de deces.
Cotele legale sunt de 1/4 soția supraviețuitoare și 3/4 toți copiii defunctului, din căsătorie, din afara căsătoriei, din adopții, din căsătorii anterioare.
Dar cum fac aceste declaratii de acceptare a succesiunii, daca noi nu avem certificatele de deces?Sotia lui nu vrea sa ni le dea, spune ca nu vrea sa faca succesiunea...e foarte ciudata si tot sustine ca nu are actele casei, ca tata are act facut la notar cu camatari, lucru pe care noi nu-l putem accepta, avand in vedere ca el ne-a marturisit ca dupa ce se va omori, noi sa venim sa o dam afara din casa pe sotia lui ca ea nu are nici un drept, ci doar noi copiii!Dar nu asta e intentia noastra, noi vrem sa facem doar actele de succesiune, deocamdata!