avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters181165

Activitate ContSters181165

da...multumesc pt raspunsuri, cat de cat m-am lamurit.insa firma la care lucram nici macar nu mi-a facut contract de munca sau o hartie din care sa reiasa ca mi-au incredintat masina.Patronul firmei si-a reparat masina pe banii lui si m-a tot amenintat sa-i platesc eu reparatia. desi nu s-a facut vreo expertiza prin care sa se stabileasca cine se face vinovat de producerea accidentului. Probabil daca am sa apelez la el sa-mi dea actele masinii pt a le prezenta la firma de asigurari o sa ma refuze.
Asiguratorul habarn nu are de accident.s-a petrectut in luna decembrie 2010. carutasul a dat o declaratie ca nu are nici un fel de pretentii in urma intelegerii si atat.
Buna seara.In urma unui accident rutier in care am vatamat corporal un carutas (3 zile spitalizare, 45 zile ingrijiri medicale) acesta neavand nici un fel de venit , nu avea cum sa-si plateasca zilele de spitalizare.Am reusit sa ma impac cu el pana la urma deci si-a retras plangerea penala. cei de la politie mi-au spus ca partea de spitalizare adica cea de 3 zile cade totusi in sarcina mea sa o achit si mi-au mai spus ca RCA-ul masinii pe care am condus-o acopera si asa ceva. Problema e ca masina pe care am condus-o era masina de serviciu si intre timp eu nu mai lucrez la aceea firma si nici nu am ramas intr-o relatie buna cu conducerea firme deci probabil nu o sa pot obtine polita RCA originala.totusi cei de la politie mi-au facut o copie a politei de asigurare care era la dosar . ce sanse am ca asiguratorul sa plateasca cheltuielile de spitalizare?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Accident atelaj hipo DN17C
sbk, ploua si caruta nu era semnalizata in nici un fel,l-am observat tarziu de aceea am intrat in el.
In luna decembrie am fost implicat intru-un accident rutier soldat cu vatamarea corporala a unei persoane.mai exact am lovit din spate o caruta care circula pe DN17C pe raza orasului Nasaud.in urma accidentului carutasul a stat internat 3 zile in spital si a primit de la medicul legist 44-45 de zile ingrijiri medicale.accidentul s-a produs pe timp de zi dar ploua destul de tare.caruta nu era semnalizata, neinregistrata, si nu circula pe marginea drumului desi avea loc .carutasul are pretentia sa-i dau 5000 de lei pt a ne impaca.azi am fost la politie in Nasaud unde a fost chemata si partea vatamata.eu i-am spus ca nu ma consider mai vinovat decat dansul si ca nu am de unde sa-i ofer suma respectiva.din cate stiu eu carutele nu au voie sa circule pe drumurile nationale sau in orase.politistul m-a contrazis spunandu-mi ca nu au voie sa circule doar pe drumurile nationale europene si in municipii(Nasaudul fiind oras nu municipiu).carutasul a fost de acord sa plateasca un expert tehnic (care va stabili imprejurarile producerii accidentului si cui apartine vinovatia) . dupa ziua de azi am ramas cu o nedumerire, pana la urma avea ce sa caute pe DN17c si in oras cu caruta sau nu . dosarul va merge in continuare la procuror.
Răspuns la discuția Accident atelaj hipo pe DN17
Multumesc pentru raspunsuri.
Intre timp seful meu are pretentia sa-i repar masina pe cheltuiala mea el fiind ferm convins ca eu sunt vinovatul.tin sa mentionez ca nu mi-a facut contract de munca si nici un fel de hartie care sa ateste ca mi-a incredintat masina.
Buna ziua!
In data de 7 dec 2010 circuland regulamentar pe dn 17c la iesirea din mun. nasaud cu o autoutilitara am fost surprins de aparitia in fata mea a unei carute neinregistrate si nesemnalizate care circula in acelasi sens cu mine.Am franat in momentul in care l-am observat dar n-am mai putut evita coliziunea.In urma impactului carutasul s-a ales cu o fractura(os sacral) spatela carutei distrusa masina mea avarii la partea din fata(bara plastic si radiator spart).Omul a fost transportat la spitalul municipal bistrita si din cate stiu e inca internat.Imediat dupa accident am fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind 0, iar mai apoi mi s-au recoltat probe biologice atat mie cat si carutasului(rezultatele inca nu le cunosc).Probabil carutasul era in stare de ebrietate deorece transporta in caruta doua butoaie cu borhot rezultate din fabricarea tuicii.Tin sa mentionez ca accidentul s-a produs in jurul orei 14 si ploua destul de intens.Mie mi-a fost retinut carnetul si mi s-a elibetat dovada pe 15 zile cu posibilitate de prelungire pana la solutionare.la politie am dat o declaratie in scris in care am scris tot ce v-am relatat si mai sus.In timp ce scriam declaratia la politie a intrat in birou o persoana in civil si a spus ca il cunoaste pe carutas si ca o sa am o gramada de probleme cu el.
Intrebarea mea este care sunt demersurile in acest caz si la ce pot sa ma astept?
Multumesc anticipat.