avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate sezar

Activitate sezar

Răspuns la discuția contributie sanatate
Dar contributia e calculata corect? Nu era 6,5% din 1218 ?
Discuție problema
Am primit o somatie de la serviciul impozite si taxe cum ca as avea o amenda de circulatie neplatita din anul 2005. Sincer eu nu-mi aduc aminte sa nu fii platit , daca am avut asa ceva, oricum nu mai am nici o dovada (proces verbal , chitanta ). Oi fii platit in alta localitate?! Dar ce este interesant ca si anul trecut mi-au trimis o somatie care se referea la o amenda din acel an, stiam de ea si am achitat-o, normal,ei atunci nu stiau si de asta mai veche(daca intradevar nu am platit).Acum ce trebuie sa fac?Mare problema, ca ei imi pot trimite zeci de somatii ,dar oare nu trebuie si dovada in baza careia mi le trimit?
Buna ziua, va rog lamuriti-ma si pe mine :tata a avut un pfa doar 8(opt) luni in primele luni ale anului 2005,a platit un impozit pe baza venitului estimat corespunzator acestor luni (venit net de 1218 lei). Deoarece din motive personale nu a avut activitate deloc, el nu a incheiat nici un contract cu casa de asigurari de sanatate ( si asa a platit aiurea si impozit). Acum i-a venit o decizie de impunere de 682 lei(257lei contributie si 423lei penalizari).Cum e posibil asa ceva? Suma este exagerat de mare ! Si de ce a venit abia acum cand sunt atat de mari penalizarile ? Eu stiu ceva de prescrierea datoriei dupa 5 ani ?!Va multumesc anticipat pentru raspuns.