avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Activitate tatarusu

Activitate tatarusu

Subiect: La ce varsta ma pot pensiona?

Potrivit noii legi as vrea sa stiu cand as putea iesi la pensie. Se poate iesi anticipat in cazul meu?

Nascut: 01.06.1959 Sex: Masculin
Varsta 52 ani.
Ani cotizati: 31,4 ani(dintre care 1,4 ani stagiu militar)
Grupa I de munca: 11 ani in procent 100%
Grupa I de munca: 10 ani in procent 75%
Conditii speciale : 2 ani in procent 100%
Data la care m-am angajat: 08 aug.1978
Firma figureaza in anexa 2 legea 226/2006 la poz.1.
Va multumesc si va doresc o zi buna!
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns.Situatia reala este urmatoarea:colegii respectivi
"s-au descurcat" de adeverintelor de grupa I de munca in procent de 100% desi
pe cartile de munca activitatea lor era incadrata total s-au partial in grupa I de munca in procent de 75%,ca si a mea la timpul respectiv.Am solicitat si eu adeverinta-fiind conducator formatie de lucru,activitaea s-a desfasurat in schimburi(dovedind cu adeverinta de spor de noapte) dar am fost refuzat ,cu textele de rigoare.Gurile rele spun ca acest lucru a fost interzis de casa de pensii(neoficial)
datorita amploarei fenomenului.
Da asta e si intrebarea ,poate instanta sa ceara casei de pensii actele pe baza carora s-au indeplinit conditiile de pensionare la limita de varsta?In cazul meu este clar dar nu am dovada,adeverintele de grupa I de munca in procent de 100%.
Va multumesc mult si va doresc un sfarsit de saptamana placut!
Multumesc mult pentru raspuns si promptitudine.
Buna ziua,
Am rugamintea de a ma ajuta cu sfat pentru cazul meu.
Am lucrat in grupa I de munca ca si conducator formatie de lucru in sectie(incadrat ca personal TESA)
in schimburi 24 de ani inscrisa in cartea de munca in procent de 75%.Am aflat cu stupoare ca mecanicul-sef conducatorul meu direct si colegele de birou au indeplinit conditii de pensionare la 50 ani-deci beneficiind de incadrare in grupa I de munca in procent de 100%(probabil prin eliberarea adeverintei de grupa I de munca in procent de 100%).Am solicitat adeverinta de grupa de I munca in procent de 100% dar am fost refuzat cu adnotarile de rigoare.
Mentionez,toti colegii mei de schimb( maistru conducator formatie de lucru) au beneficiat de grupa I de munca in procent de 100% actualmente fiind pensionari.Ce ma sfatuiti,pot deschide o actiune ,instanta sa solicite casei de pensii copie de pe dosarul de pensii al colegilor iesiti la pensie beneficiari de adeverinta de grupa I de munca in procent de 100% ?