avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate MiceaPet

Activitate MiceaPet

Buna ziua ,

In cazul in care dupa nastere , mama intra in concediu de crestere copil si doreste intoarcerea la munca dupa doar 6 luni , poate intra tatal in concediu de crestere copil pana cand copilul implineste varsta de 2 ani ?
Multumesc
Răspuns la discuția Accident rutier cu complicatii
si dupa ce fac de exemplu expertiza extrajudiciara facuta de un expert tehnic aflat pe lista instantei de judecata pot sa-mi repar masina ?

Multumesc mult pentru interesul acordat .
Răspuns la discuția Accident rutier cu complicatii
pot cere expertiza acuma inaintea termenului de judecata si apoi sa-mi repar masina.....? ca nu prea imi convine sa stau cu masina asa pana in 31 martie .. :(
in luna Noiembrie am fost implicat intr-un accident rutier . Mergand pe banda a doua de circulatie am semnalizat intentia de a vira la stanga , fiind linie dubla discontinua . Virand la stanga , conducatorul autoturismului din spatele meu , nefiind atent m-a vazut foarte tarziu si a incercat evitarea mea pe partea stanga , insa nu a mai apucat si a intrat in mine , in roata stanga spate , masina lui oprindu-se dupa accident cu axul drumului intre roti. Dupa ce a venit Salvarea , m-au intrebat si pe mine si pe prietenul meu care era in masina cu mine daca avem ceva , ne-au consultat si am semnat ca nu avem nimic doar o sperietura zdravana. A venit si Politia la fata locului , au constatat avariile , ne-au pus sa mutam masinile din drum si aia a fost , ne-au trimis la daune usoare . Dupa ce domnul care a intrat in mine a dat cateva telefoane , ajuns la daune usoare , politistul a intocmit PV fara sa mai asculte varianta mea , nici macar nu s-a uitat pe declaratii si pe schitele accidentului si nici nu a luat legatura cu echipajul care a fost la fata locului. In PV bine-nteles ca eu am iesit vinovat , citez PV : " Conducatorul autovehiculului Alfa Romeo ( eu ) nu s-a asigurat la efectuarea virajului stanga si a intrat in coliziune cu auto VW condus de ..... " Dupa ce a scris ca nu sunt de acord cu PV am semnat si am facut contestatie , urmand sa am procesul cu Inspectoratul de Politie Arges tocmai pe 31 Martie 2011.
Ce trebuie sa fac in continuare? .....ar trebui sa cer eu o expertiza?
Multumesc.