avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate Adrianamanea

Activitate Adrianamanea

Răspuns la discuția Expirare antecontract
Am uitat sa mentionez ca doar pe numele meu s-a emis acea somatie,cu toate ca eram 2parti in antecontract,anbele cu procuri.s-a procedat corect de catre executor?
Răspuns la discuția Expirare antecontract
Buna dimineata d-na avocat.multumesc pt.raspuns,dar as vrea sa va detaliez Mai pe larg cele intamplate.in anul 2007,Luna februarie,am facut un antecontract notarial cu o Terta persoana pt.vanzare unui Teren agricol.s-a stabilit termen de semnare 1an de zile,timp in care,prin antecontract,cumparatorul se obliga sa intocmeasca el cadastru si intabulsrea terenului in cauza.proprietara de drept a terenului este o persoana de 80de ani.la data semnarii antecontractului eu am avut procura de vanzare de La ea,iar o Alta persoana de laa alti mostenitori care nu erau din loc.in antecontract s-a trecut o suma Mai mare decat cea pe care ampromit-o noi,deoarece am fost informati ca nu se poate trece decat min.pe grila.in antecontract s-a trecut ca daca din culpa mea nu se va face vanzarea,dau dublu sumei din antecontract inapoi,chiar daca eu nu am primit acea suma,iar cumparatorul pierde avansul dat,daca nu se va semna in timp de 1 an.acum2 zile,am primit o notificare de la executor judecatoresc,asta se intampla dupa aproape 3ani de la expirarea termenului,prin care ma someaza sa ma prezint la semnare in 5zile de la acea citatie,la 300de km de loc.de domiciliu.cumparatorul s-a folosit cumva de faptul ca vanzatoarea este batrana si cu siguranta nu va putea ajunge la semnare?in acea somatie de la executor ma acuza de inselaciune daca nu ma voi prezenta la semnare.este posibil ca dupa atata timp sa ma poata soma sa semnez?ce pot face acum?normal,nu trebuia respectat termenul din antecontract?a,si inca ceva.la data semnarii antecontractului eu m-am prezentat cu toate actele in original in notariat.acte care eu stiam ca sunt acolo.dar cand am mers sa le ridic d-na notar a zis ca I le-a inmanat cumparatorului.avea acest drept?drept dovada daca e sa merg la semnare in loc.unde m-a somat el,eu nu am niciun act care sa dovedeasca ca eu sunt proprietara,nu pot scoate fiscal si extras pt.semnare.se foloseste cumparatorul de toate aceste lucruri ca sa nu ma pot prezenta?am verificat la cartea funciara si nici pana la aceasta data nu exista cadastru si intabulare pt.acest Teren agricol.ce ma sfatuiti sa fac?sa merg sa semnez?sau sa merg Mai departe cu intampinare catre executor,notar si cumparator,prin care sa le explic toatte aceste lucruri?multumesc frumos pt.raspuns
Răspuns la discuția Expirare antecontract
Chiar daca nu s-a respectat termenul de semnare din antecontrct?mentionez ca vrea sa semnam actele motariale choar daca nu a intocmit cadatrul terenului si a pus semnarea la cateva sure de km de noi.
Buna seara.acum 2 ani am facut un antecontract de vanzare cumparare incheiat cu o persoana in notariat.termenul a expirat,iar acum potentialul cumparator mi-a facut notificare la executor sa maprezint la brasov la semnare in 2zile .ce trebuie sa fac?
La data de 01.05.2008,am semnat un ante contract de vânzare-cumpărare ,data La care am primit suma integrala,urmând ca timp de 1an de zile sa se ocupe de efectuarea lucrărilor cadastrale,iar termenul de semnate a fost 4.08.2009.in tot acest timp,cumpărătorii nu a întocmit documentație cadastrala ASA cum se angajase in antecontractul de vânzare-cumpărare încheiat La notar,iar astăzi,13.12.2010,am primit notificare de La executor judecatoresc,sa mă prezint La un notariat situat La 300km distanță de localitatea de resedinta,pt.a semna contractul de vânzare-cumpărare,cu toate ca din verificările mele,documentație cadastrala nu a fost încheiată,iar termenul de semnate este depășit.ce se poate face in acest caz?astept răspuns.multumesc frumos.