avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Activitate dan33

Activitate dan33

Va multumesc pentru raspuns. Totusi, as dori sa stiu, in cel mai rau caz, al unei intrevederi cu politia, care e cadrul legal (daca e vreunul) si care ar fi punctul de vedere pe care ar trebui sa il sustin?

Vorbesc ca un necunoscator in materie care e speriat de eventualele consecinte.
Buna seara,

Va scriu pentru a va cere parerea despre urmatoarea situatie:
Am oprit autoturismul meu cu avariile puse, la marginea din fata a marcajului zig-zag a unei statii de autobuz. In fata autoturismului era oprit un altul. Fara a se afla un autobuz in statie, m-am asigurat si am dat inapoi jumatate de metru pentru a putea iesi. In acel moment pe carosabil, in spatele meu a coborat de pe trotuar un pieton, pe care l-am atins cu partea din spate a masinii. [edit] Mentionez ca pietonul a cazut pe jos, cu un picior sub masina.
Dupa o discutie, am facut schimb de telefoane. Pietonul a acuzat dureri de picior, dar a refuzat transportul la spital.

Intrebarile mele:
1) care este cadrul legal al acestei situatii? Pietonul din punct de vedere al codului rutier avea voie sa se afle pe carosabil, fara autobuz in statie?
2) care sunt posibilele actiuni la care as putea sa ma astept din partea pietonului?

Un sfat si o explicatie m-ar ajuta enorm.

Va multumesc.