avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate hory25

Activitate hory25

Discuție Drept de autor
Buna ziua,

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.

As dori sa creez o carte de colorat pentru copii, iar pe anumite pagini din carte as vrea sa "folosesc" versurile poeziilor pentru copii sau texte deja existente in cartile cu poezii pentru copii. Ce pasi ar trebui sa urmez pentru a nu avea probleme, in vederea folosirii versurilor scrise de alti autori?
pop sorin a scris:

Pe procesul vergal sunt 2 locuri unde se semneaza...ati semnat pt ca ati primit copia PVC sau si pt ca ati recunoscut fapta?
Deocam data camerele din Cluj nu pot fi folosite ca mijloc probator.

am semnat unde apare ca am luat la cunostinta contraventia si unde e instiintarea de plata
pop sorin a scris:

Se intampla frecvent in zona ...in fine, am cateva intrebari: ati recunoscut fapta? Ce mijloc de proba considerati ca sustine afirmatia politistului: camera pe masina ( daca era Logan MCV), martor oprit care a vazut evenimentul....?
Dvs aveti martori?


Ca nu sa prezentat agentul ...prea putin important.
Poate va pot ajuta, reveniti cu detali.
eu am sustinut ca eram aproape trecut cu masina de zebra in momentul in care s-a facut verde la pietoni, moment in care imi dadea exemplu masina care era in spatele meu pe prima banda ca el s-a oprit, masina care era in drept cu mine a fost mascata de masina mea. Politistul era in intersectia unde e hotel Melody, si banuiesc ca s-a intors spre trecere in momentul in care eu treceam. Deci nu am fost filmat. Singura dovada care ar putea fi, e camera video amplasata la trecerea de pietoni.

Martori nu am, deoarece eram singur in masina, iar pe strada, nu prea vad cine mi-ar sustine teoria.
simonette12 a scris:

Consultati alt avocat..;)
multumesc de sfaturi :vishenka:
simonette12 a scris:

Daca nu doriti sa achitati un onorariu nici pentru redactarea plangerii contraventionale, atunci evident o redactati dvs.


doresc sa achit onorariu pentru redactarea plangerii, dar sa nu fie de valori precum mi-au cerut cei de la cabinetul de avocatura
simonette12 a scris:

Formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea procesului-verbal de contraventie la judecatoria in raza careia s-a constatat contraventia.
Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti.
Formulati de asemenea la instanta , o cerere pentru eliberarea unui certificat de grefa din care sa rezulte ca ati formulat plangere contraventionala impotriva procesului-verbal de contraventie, certificat cu care veti merge la politie si va puteti recupera permisul de conducere pana la solutionarea de catre instanta a plangerii depuse.
Sentinta instantei de fond este definitiva si irevocabila.
Daca plangerea dvs. va fi respinsa aveti obligatia ca in termen de 15 zile de la data pronuntarii instantei de fond sa predati carnetul de conducere.
Pentru eliberarea certificatului de grefa aveti nevoie de o taxa de timbru de 1.00 lei ( un leu) si un timbru jud. de 0.15 lei.
Consultati avocat macar pentru redactarea plangerii.


daca merg la cabinet de avocatura imi cere bani, dupa cum am precizat mai sus
dl sorin,

Pedeapsa efectiva este de 30 de zile si intra in vigoare dupa data de expirare a dovezii. Un total de 45 de zile.

Fiind din Cluj Napoca, va spun exact ce am patit eu. Veneam dinspre strada regele Ferdinand spre piata Unirii, chiar la prima trecere de pietoni, semaforizata doar pentru pietoni, iar pentru conducatorii auto e un semnal de galben intermitent, care e activ doar in momentul in care la pietoni e verde. Fiind coloana de masini si pe banda de langa axul drumului, ma aflam cu jumatate de masina (partea spate) pe trecerea de pietoni in momentul in care acestia s-au pus in miscare la culoarea verde, la cativa metri de trecere am fost oprit de un echipaj de politie spunand ca nu am dat prioritate de trecere pietonilor. Atata timp cat eram cu jumatate de masina trecuta de pe trecere, consider ca mi s-a facut o nedreptate.

P.S.agentul de politie nici macar nu s-a prezentat cand mi-a cerut actele.
din pacate nu mi-a spus nimic avocatul, mi-a spus doar ca va fi un proces... care ma costa cat am specificat mai sus
buna ziua,

as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu unele informatii, deoarece sunt putin pe langa tema, si mi-ar prinde bine niste sfaturi.

in cursul zilei de ieri(14.12.2010), mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 30 zile. Bineinteles cu o dovada de 15 zile de circulatie. Precizez ca amenda am achitat-o in cursul zilei de azi.

Intrebarea mea ar fi, daca as vrea sa depun o contestatie la procesul verbal la judecatoria pe faza municipiului unde s-a petrecut "contraventia", ce anume ar trebui sa fac si cat as avea de platit. Deoarece am apelat un avocat pentru a-mi da niste informatii cum sa procedez, imi spunea ca din moment ce depun o plangere referitoare, inaintez un proces, iar suma de plata pentru inceput este de 700 de lei.

Va rog sa-mi spuneti ce variante as avea pentru a-mi putea recupera permisul, in afara de cea mai simpla varianta de a astepta trecerea zilelor.

Multumesc mult