avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate Pema

Activitate Pema

Buna seara,

Intrebarea a fost:
1. De ce societatea noastra figureaza ca parte responsabila civilmente atata timp cat semiremorca( propietatea societatii noastre) nu a fost implicata in accident.
2.De ce nu s-a tinut cont ca soferul nu este angajatul societatii noastre si nici capul tractor ( care a produs accidentul) nu apartine societatii noastre.
3.Ce trebuie sa fac ca societatea nostra sa numai figureze in dosar, ca parte responsabila civilmete.
4.Am facut un memoriu dar se pare ca acel presedinte de la judecatorie nu are timp sa citeasca sau sa studieze bine dosarul si figuram in continuare ca parte responsabila civilmente.
Ce trebuie sa fac in acest caz, chiar trebuie sa apelez la un avocat pentru ceva ce nu apartine de societatea noastra?
Mentionez, nici soferul nu este angajatul societatii noastre nici capul de tractor nu apartine societatii noastre.
Multumesc frumos.

Buna ziua,

Va rog frumos am nevoie de ajutor.

Societatea noastra a inchiriat o semiremorca ( transport marfa alimentar) la societatea X iar societatea X a subinchiriat acest bun la societatea Y.
Societatea Y fiind o societate de transport si detinand, cap tractor si sofer.
Soferul societatii Y a avut accident si au fost 2 persoane ranite.
Acum ,( un an mai tarziu) societatea noastra este chemata in instanta ca parte responsabila civilmente in procesc cu persoanele ranite in calitate de parte vatamata.


Am depus la dosar contractul de inchiriere intre societatea noastra si societatea X dar in continuare figuram ca parte responsabila civilmente.
Avand in vedere cele aratate mai sus se poate stabili Lipsa de temei juridic pentru introducerea in cauza a societatii noastre in calitate de parte responsabila civilmente, intrucat, pe de o parte semiremorca implicata in accident se afla sub paza juridica a partii responsabile Firma X sau Y iar pe de alta parte intre societatea noastra si inculpatul, SOFERUL...angajat la Firma Y nu au existat si nu exista raporturi de prepusenie care sa justifice o eventuala raspundere civila pentru aceasta.

Va multumesc pentru raspuns.


Pema a scris:

Buna seara,

Va rog frumos am nevoie de ajutor.

Societatea noastra a inchiriat o semiremorca ( transport marfa alimentar) la societatea X iar societatea X a subinchiriat acest bun la societatea Y.
Societatea Y fiind o societate de transport si detinand, cap tractor si sofer.
Soferul societatii Y a avut accident si au fost 2 persoane ranite.
Acum ,( un an mai tarziu) societatea noastra este chemata in instanta ca parte responsabila civilmente in procesc cu persoanele ranite in calitate de parte vatamata.
Intrebare:
1.Suntem obligatii sa ne prezentam in instanta tinand cont ca noi nu avem nici-o relatie comerciala cu societatea Y sau cu soferul acesteia ?
2.Intre timp am depus la dosar contractul de inchiriere intre societatea noastra si societatea X dar in continuare figuram ca parte responsabila civilmente.
Avand in vedere cele aratate mai sus se poate stabili Lipsa de temei juridic pentru introducerea in cauza a societatii noastre in calitate de parte responsabila civilmente, intrucat, pe de o parte semiremorca implicata in accident se afla sub paza juridica a partii responsabile Firma X sau Y iar pe de alta parte intre societatea noastra si inculpatul, SOFERUL...angajat la Firma Y nu au existat si nu exista raporturi de prepusenie care sa justifice o eventuala raspundere civila pentru aceasta.

Va multumesc pentru raspuns.


Buna seara,

Va rog frumos am nevoie de ajutor.

Societatea noastra a inchiriat o semiremorca ( transport marfa alimentar) la societatea X iar societatea X a subinchiriat acest bun la societatea Y.
Societatea Y fiind o societate de transport si detinand, cap tractor si sofer.
Soferul societatii Y a avut accident si au fost 2 persoane ranite.
Acum ,( un an mai tarziu) societatea noastra este chemata in instanta ca parte responsabila civilmente in procesc cu persoanele ranite in calitate de parte vatamata.
Intrebare:
1.Suntem obligatii sa ne prezentam in instanta tinand cont ca noi nu avem nici-o relatie comerciala cu societatea Y sau cu soferul acesteia ?