avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters182367

Activitate ContSters182367

Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara.
As dori un raspuns din partea distinsilor avocati va rog.
Am intabulat un teren in 2011, in 2013 s-a vacut o rectificare la CF, pentru modificarea coordonatelor distantelor de contur. Cerera a fost respinsa de 2 ori pentru, din diferite motive (vinovat persoana fizica autorizata care se ocupa de documentatie). In final s-a admis/eliberat noua carte funciara exact cum s-a dorit de catre propietar.
Intrebarea este: se mai poate anula noua documentatie? Poate PFA sau alta persoana sa faca cerere pentru anulare fara acordul propietarului? Mentionez ca inca nu s-au scurs cele 15 zile de la dreptul de reexaminare de la comunicare.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Radiere SRL
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Radiere SRL
Daca nu am platit impozitul forfetar se mai pot face aceste demersuri?
Va multumesc
Discuție Radiere SRL
Poate ma ajutati cu un sfat va rog.
Am o societate comerciala, unic asociat, nu am activitate, neplatitor de tva, nu am suspendat-o. Inca tin contabilitatea si depun la finante toate cele necesare.
As dori sa stiu care este cea mai simpla si mai buna metoda de a radia societatea.
Va multumesc anticipat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Trebuie sa faceti la politie plangere penala pentru marturie mincinoasa.O sa fie greu...
Ar fi indicat sa va angajati si avocat.

avocat Claudiu Lascoschi

Sa inteleg ca doar persoana cu care m-am judecat poate face plangere penala pentru marturie mincinoasa? Un tert nu poate prin nici o cale sa sa atace nici o sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila?
Va multumesc mult
Cu stima,
Buna ziua.Nu s-a inceput nici o urmarire penala impotriva martorilor.Dupa raspunsul dat de doamna avocat Adriana si al altui avocat pe care l-am intrebat astazi, nu are cum sa se lege de acea htarare definitiva si irevocabila, nici un tert nici politia, mai mult de atat ca au trecut 2 ani de la hotarare.
Va multumesc inca o data.
Cu respect,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!!!
Martorii in proces sunt vecini, pe care-i cunosc si ma cunosc de peste 40 de ani.
Ei au stiut situatia terenului, ca-l am in posesie de mai mult de 35 de ani.
Ei nu au participat nicodata la vre-un proces pana nu i-am rugat eu sa fie martori in procesul meu. Este exclus sub orice forma ca ei sa fie condamnati sau sa fi spus neadevaruri in acest proces. Durata procesului a fost de 11 luni. Vecinul cu "bune intentii" nu a fost parte din proces.Eu m-am judecat cu fostul proprietar de la care l-am cumparat cu zdelca.
In ceea ce priveste politia, sa inteleg ca este in afara legii daca se leaga de acesta hotarare definitiva si irevocabila?
Va multumesc inca o data din suflet!
Cu stima!


Buna ziua.
Ma numesc Vasile Dinu si sunt din jud Iasi.As dori sa ma ajutati va rog in urmatoaea problema:
Am castigat in instanta un teren prin uzul capiunii acum 2 ani, definitiv si irevocabil. Mai exact 10 nov. 2008.Mentionez ca am intentat proces impotriva fostului proprietar.Detin acel teren de peste 38 de ani. Acum o luna un vecin cu "bune intentii" a facut o reclamatie la politie precum ca martorii din proces au mintit, ca au depus marturie mincinoasa. Am primit acasa citatie de la politie sa ma prezint pt a da lamuriri cum am dobandit terenul.Am fost citat eu cat si cei doi martori din proces.Unul din ei s-a prezentat si a fost intrebat daca ma cunoaste, de cand si sa de-a o declaratie ca eu detin acel teren de mai bine de 30 ani, asa cum spune si in hot.jud.
Mentionez ca vecinul cu "intentii bune" are rude in politie si vecini spun este invidios si pus pe a-mi face rau.Inca nu m-am prezentat la politie.
Este un abuz din partea politistului, se mai poate lega de acea hotarare definitiva si irevocabila? Ce anume pot face? Va rog din suflet ajutati-ma!