avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate mirceaolaru

Activitate mirceaolaru

mirceaolaru a scris:

. si eu m-am lamurit ca nu m-am lamurit; va rog abordati problema si din prisma pensionarilor platitori de cele toate + ce mai credeti dv. de cuviiinta


oameni buni.... chiar nu obs. nime' ca va scrie un pensionar.... ce nu stiti ca, in curand , va vine randul...? Deabea atunci va veti aduce aminte de problematica mea !
. si eu m-am lamurit ca nu m-am lamurit; va rog abordati problema si din prisma pensionarilor platitori de cele toate + ce mai credeti dv. de cuviiinta
Răspuns la discuția Cum se poate modifica o lege ?
constitutia ns. este scrisa, cu sarg, de un Iorgovan /DF-zu sa-l adihneasca cum meriota...,; sa avetio voi ani si rabdare sa puteti schimba ceva...asa rezulta din ac. '
lege fundamentala'
cer arbitraj: eu spun ca un pensionar platitor de CASS / asta inseamna ca viata lui este asigurata.... nu trebuie sa mai fie indemnat sa mai plateasca acest CASS inca odata sau de cate ori, parca de 7 ori ati spus... asa vrea sa-l vad pe acel pensionar cu 7 PFA-ri, infine).
Ciudat, vorbim limba romana cu totii... dar de inteles 'neama'.....
va felicit pt cei 33 de ani si performantele realizate si eu l-a 33 de ani (prin anii 70) eram invitat sa lucrez, pe dolari, in afara si nici nu eram membru la sindicat dar nici la pcr sau secu; adevarata valoarea conteaza... deci va felicit inca odata

Finalul va fi asa; eu ma opresc in a mai discuta subjectul.... stiu ca precis veti ajunge pensionari (nici eu nu dadeam 2 bani pe ei cand aveam 33 de ani...) si mai vb. 'atunci'.. de fapt o sa vorbiti dv. intre voi ca eu voi fi departe....

sa auzim numa' de bineeeeeeeee / retineti - pt mine subiectul este lamurit si primiti multumirile mele !!!
D.le Topu, spre deosebire de coleg dv.'gradant' dv. ati citit si inteles textul meu. Totusi, cu regret va declar ca nici dv. nu ati prins 'spilul' - un om nu poate plati de 2 ori aceisi taxa pt aceiasi lege etc.
Nici in dreptul roman, in antichitate, nu putea-i fi pedepsit de 2 x pt aceiasi fapta; regret , constat ca dv. si colegul sunteti atat de dedicati in a aplica legea incat nu m-as sfii sa va asemuiesc acelor calai de la Aushwits care , in fond nu erau cu nimic vinovati - ei executau ordinele fara sa le comenteze... ori eu tocmai asta fac - le comentez !
Cu acelasi respect si inca insatisfactie
[de curiozitate - cati ani aveti...?]

MO
d.le 'gradant' v-ati pierdut 'gradele'... no commment pt ca nu ati inteels fondul problemeie... este normal, sunteti un gradant atre ocupat:P
legat de: Data post: Miercuri, 19 Ianuarie 2011, 15:25
@Petruta Morlova, nu mai platiti nimic in afara de cei 16% impozit, 5.5% sanatate avand in vedere ca sunteti angajata.

D.le Popu, inca nu am reusit sa citesc un comentariu, o intrebare , punctual legata de situtia asta; pensionar cu vechime integrala, in plata/talon + CASS care, spre doesebire alti pensionari ce nu fac nimic si-i petrec zilele in liniste si pace..., spuneam, spre deobire de acestia - exista pensionari care mai muncesc si ca sa fie legal trebuie sa fie PFA (!); aceste 'duet' de CASS-uri, ma 'flateaza'... deci eu sunt un 'super-pensionar' sau chiar un 'supre-man'; platesc de 'doua' ori pentru 'odata'...[ eu la 75 de ani am mai prins 'casele de toleranta' si chiar si acolo 'mergea-i' odata si platea-i, evident, tot odata'..., gumesc, dar este adevarat]
Acum, in sec. 21, casele de toleranta nu mai sunt (oficial)... s-or fi perfectionat si aplica mecanisme noi' -'?
Unde este logica legii 95/2006 si Dreptatea promovata de legea fundamentala - Constiuttia ? repet= la acest aspect, punctual, fara divagari etc., nimeni nu m-o convins ca trebuie sa fiu 'superman'...!!! Poate o faceti dv.#-o
Cu adanc respect si mare nedumerire...

M.O.
pt ca tot am dechis subjectul, cu plecaciune va rog ..... - vb. este ds. mine pensionar, 75 de ani, cu vechime integrala si in palta , mai ales a CASS + PFA, resp. taximetrist; caz particular - eu lucrez putin, intelegeti dece.., si aceasta a doua plata a 'sanatatii' ma scoate din papuci....

Este ilogica; puteau sa mai adauge ceva la impozit sau la ce stiu ei finantistii ["cautatorii de aur ai sec 21..."] dar sa devii cinic (legea 95/2006) , sa faci abstractie de logica, cu de-a sila... zau sa ma iertati eu nu inteleg ac. lucru intr-o soc. civilizata.

Nu voi plati !
sa ma bage la inchisoare: deoarece mi-au calculat plata CASS odios = Retroactiv 5 ani si Penalizari 5,5% pe zi.... dintr-un Venit Estimat / forfetar(!), care este cu minimim 3 ori mai mare decat firavele mele incasari = total 37 mil lei vechi dintr-un total de 370 mil. lei vechi, adica 10,0% in loc de 5,5%.....
nu-i am !

acum, in 2011 este mai bine, se face impozitarea din Venitul Real (!) dar trebuie sa tinem evidenta zilnica a Incasarilor si a Cheltuielilor; este in mod cert mai corect chiar daca nu ne pricepem la birocratie - o invatam !

Ce parere aveti ?

in rest „sa fiti satatos si la punga gros ....”

cu stima
MO
vreau sa va multumersc pt situ; dv.
este intradevar o unealta buna.... si metirati toate =D>=D>=D>
dar eu nu reusesc, deloc, sa-mi citesc eventulele raspunsuri
asta inseamna ca eu sunt de vina , nu dv.
in aceste conditii cer ajuor sau ma voi dezabona
va multumesc la toti... dar toti sunteti sclavii legii si mai ales a unei legi gresite din start; 'alba/neagra' finantista voit face abstractie de faptul ca unuia si aceiasi persoane nu i se poate cere de 2 x sanatatea; inca din antichitate, pentru o acesia greseala nu se aplica de 2x pedeapsa...; fiind 'din antichitate' voi urmasii lui ceausescu nu tineti seama de asemenea legi antice vechi sid e demult... treaba vs., daca va merge bine....
eu stiu ca de ieri (!!!) in normele metodologice de aplicare a legii sanatatii a fost scoasa obligativitatea ca un pensionar sa plateasca de 2 x sanatatea.... verificati, poate eu ma insel..... !