avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate mariadianaacs

Activitate mariadianaacs

Răspuns la discuția Datorie cretit bancar
Buna ziua ultima rata a fost platita in luna martie 2009 dar aceasta dupa o neplata de 3ani si jumatate consecutiv apoi a mai platit doua trei rate de cate un milion si pe urma nu a mai platit de loc.Ce pot sa fac? Am fost somata de o firma de recuperatori.
Buna ziua ,ajutati-ma si pe mine am facut un credit pentru nevoi personale in urma cu 8 ani problema este ca am divortat si bunurile i-au ramas fostului sot care spunea ca plateste ratele acum dupa aproape 4 ani ma trezesc la parinti mei acasa cu ultima somatie de plata care este 3700 de lei pentru neplata ratelor sant amenintata cu poprire pe salar nu stiu ca sa fac ,m-am recasatori si nu stiu cu va reactiona sotul meu eu nu am de unde sa platesc aceasta suma deja platesc 25% din salar pensie alimentara pentru copil raman cu maxim 500 de lei pe luna din salar,nu am de unde sa scot acesti bani .Fostul meu sot imi zice sa stau linistita ca dupa 3 ani de la expirarea termenului de plata datoria se prescrie,spunetim ce sa fac sant insarcinata si mie frica sa ii spun sotului de acest lucru de frica ca nu va intelege.Va rog ajutati-ma. Vreau sa stiu daca ultima rata trebuia achitata in urma cu aproximativ 4-5 ani este prescrisa datoria sau nu ,si mai am o intrebare daca am hotarare judecatoreasca cu obligatie de 25% din venitul net lunar pentru plata pensiei alimentare pentru copil cat poate sa imi mai retina firma de recuperare si daca poate face lucrul acesta. Va rog sa imi explice cineva nu cunosc legile nu stiu ce pot sa fac sant disperata.