avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate alextitaus

Activitate alextitaus

Din pacate nu exista in Bucuresti o asemenea hotarare. Exista in orasele civilizate - Timisoara, Brasov, Cluj. Noi avem o problema cu o vecina care are 3 caini si 3 pisici care ne deranjeaza si din pacate nici o autoritate nu ne-a ajutat. Texte de genul chemi politia sau DSV poate functioneaza in tarile unde legile sunt respectate.
Acum am luat acesta hotarere in adunarea generala - care iarasi intr-o tara civilizata ar trebui respecta. Mult succes!
Am facut sesizare la:

DSV- au venit, nu era acasa doamna cu caini.Au trimis adresa ca nu e competenta lor sa rezolvam in asociatie.
Politie- au chema-o la sectie. Au trimis adresa ca domana este dispusa la rezolvare amicabila.
Primarie locala-au pasat la Primaria Generala
Primarie Generala - au pasat la ASA(caini fara stapan, sic!)
Guvern - au pasat la Garda de mediu(au raspuns ca nu e de competenta lor)
Presedentie - au pasat la Min. Sanatatii (nu au raspuns inca)
DSP - au spus ca trimit pe cineva
112 - au discutat cu ea (ei zic ca i-au dat amenda, nu sunt sigur)

Mai am asociatia de propietari, primarul (o sesizare pe domnuleprimar.ro), biserica si m-am gandit la tv. Si la mutat. Si la emigrat.


Buna ziua,

Avem pe scara o problema cu o doamna cu multi caini si pisici (zgomot, miros). Dupa nenumarate sesizari, fara succes, as dori sa incerc o rezolvare cu ajutorul asociatiei de propietari, in sensul limitari numarului de caini si pisici.
Intrebare:
Va rog sa imi spuneti daca o asemenea hotarare este ok dpv legal, iar in cazul in care hotarea ar fi luata cum putem impune doamnei sa o respecte, banuiesc ca o sa se opuna. Trebuie actionata in judecata? Daca aveti sugestii de cum am putea rezolva situatia v-as fi recunoscator.
Multumesc.