Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordul vecinilor pentru a tine un caine in apartament?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordul vecinilor pentru a tine un caine in apartament?

Va salut!
Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. In urma unei mici discutii avuta cu unul dintre vecini (locuiesc intr-n bloc de 8 etaje), va rog sa-mi spuneti daca sititi cumva despre existenta vreunui act normativ, HCL sau alta dispozitie legala care sa prevada faptul ca proprietarii animalelor de companie (caine in cazul meu) trebuie sa aiba acordul vecinilor (toti sau majoritatea) pentru a tine animalul in apartament, asa cum pretinde respectivul vecin.
Va multumesc!
scor.pio, utilizator
In ce oras locuiti?
Consiliul local poate da o asemenea reglementare. Dar nu in toate localitatile se intampla asta. Mai mult nu decat da :)
Locuiesc in Sectorul 3 al Capitalei tarisoarei noastre :)
Intrati aici si cautati:
[ link extern ]
sa-l anuntati pe vecin, ca la noi in sector (3), nu exista inca asemenea hotarare.
chiar daca se ia o hotarare in acest sens, e vb de cei ce isi iau ulterior un caine
gi-jane2, moderator
nu exista legislatie,dar deranjarea vecinilor prin mirosuri,murdarie si zgomote sunt sub incidenta altor legi.