avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... 3 caini intr-o garsoniera deranjeaza locatarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

3 caini intr-o garsoniera deranjeaza locatarii

buna seara, va rog sa ma ajutati cu o opinie.
cum putem sa rezolvam situatia unei garsionere in care chiriasii au 3 dulai zgomotosi, care lasa mult par in lift si pe holul de la intrare in bloc si IN PLUS se reped si latra/sperie lumea prin bloc de ne frica sa mai iesim din bloc fara sa ne asiguram ca nu vin cainii.......

putem sa decidem in comitet executoiv costuri suplimentare, nr suplimentar de persoane la intretinere? e in regula asta?
cu vorba buna am incercat si cu proprietarul si cu chiriasul dar degeaba.
mizerie si neplaceri. vecini speriati, atacati de caini, muscati de mana ......
ce ne sfatuiti, va rugam,
Avem vreun temei legal sa actionam?
Multumesc frumos,
Cel mai recent răspuns: liliana11 , utilizator 20:10, 27 Mai 2013
Ce ciudat! Daca chiriasii sau proprietarul vor plati in plus, dispare frica de caini?:)))))))) si m-as mira ca acei caini sa muste, si nu inteleg frica de a iesi din bloc, odata ce acei caini au stapani.. in fine... banuiesc ca se poate face reclamatie privind " agresivitatea" cainilor si dovada acesteia,prin "hartii" de la medicul care a constatat muscatura, desi clar nu exista.Eu nu cred!
1-Nu aveti temei legal sa impuneti numar de persoane suplimentar cand in fapt exista animale de companie
Comitetul executiv poate dispune decizie prin care sa impuna detinatorilor de animale de companie o anumita suma lunara 5-10 lei
Atentie ! Au existat situatii de impunere numar suplimentar de persoane pentru a acoperi costuri intretinere aferente animale de companie,care pentru legala solutionare au ajuns in instanta,care a dispus hotarare defavorabila asociatiei de proprietari,deoarece textul de lege prevede concret introducerea la plata de persoane
De altfel este si dificil de diferentiat costurile aferente pentru caine,pisica,dihor sau iguana
2-Daca patrupedele au comportament agresiv si cauzeaza neajunsuri ,asociatia de proprietari poate sesiza oficial serviciul polita animalelor,care in astfel de situatii aplica sanctiuni pecuniare substantiale
Totodata poate fi oficial sesizata autoritatea sanitar veterinara locala
multumesc pentru raspunsul la obiect. m.ati ajutat f mult. multumesc frumos.
rog raspuns la subiect daca se poate, intrebarea era despre temei legal, opinii legale, nu opinii personale. Nu va doresc mizeria si napustirea cainilor peste dvs si copii dvs, muscat de maini. Multumesc. Raspunsul dvs nu ma ajuta cu nimic.
curioasa2013 a scris:

Ce ciudat! Daca chiriasii sau proprietarul vor plati in plus, dispare frica de caini?:)))))))) si m-as mira ca acei caini sa muste, si nu inteleg frica de a iesi din bloc, odata ce acei caini au stapani.. in fine... banuiesc ca se poate face reclamatie privind " agresivitatea" cainilor si dovada acesteia,prin "hartii" de la medicul care a constatat muscatura, desi clar nu exista.Eu nu cred!


Conform dispozitii in vigoare,proprietarul raspunde pentru daunele/prejudiciile cauzate /generate de animalul pe care il detine
Daca detineti probe temeinice,promovati actiune civila si solicitati proprietarului daune la valoarea prejudiciului cauzat dvs

Alte discuții în legătură

Caine la bloc, obligatia de a curata mizeria pe care o lasa in gradina blocului Margareta72 Margareta72 Am un catel, metis, foarte pasnic si prietenos. Locuiesc la bloc si platesc la intreinere 3 lei pt el. Cand ies afara sa isi faca nevoile, ies fara lesa, ... (vezi toată discuția)
Legile privind proprietarii animalelor de companie contavocat11 contavocat11 Buna ziua, Fiind proprietarul unui caine metis de talie medie(16-17kg),cu varsta de 1 an si 3 luni, am inceput sa ma documentez privind legislatia ... (vezi toată discuția)
Problema caine vecina cme2097 cme2097 Buna ziua, vecina care locuieste sub mine isi lasa cainele incuiat, fara nici un fel de supraveghere, de la primele ore ale diminetii si pana seara tarziu, ... (vezi toată discuția)