Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... 3 caini intr-o garsoniera deranjeaza locatarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

3 caini intr-o garsoniera deranjeaza locatarii

buna seara, va rog sa ma ajutati cu o opinie.
cum putem sa rezolvam situatia unei garsionere in care chiriasii au 3 dulai zgomotosi, care lasa mult par in lift si pe holul de la intrare in bloc si IN PLUS se reped si latra/sperie lumea prin bloc de ne frica sa mai iesim din bloc fara sa ne asiguram ca nu vin cainii.......

putem sa decidem in comitet executoiv costuri suplimentare, nr suplimentar de persoane la intretinere? e in regula asta?
cu vorba buna am incercat si cu proprietarul si cu chiriasul dar degeaba.
mizerie si neplaceri. vecini speriati, atacati de caini, muscati de mana ......
ce ne sfatuiti, va rugam,
Avem vreun temei legal sa actionam?
Multumesc frumos,
Ce ciudat! Daca chiriasii sau proprietarul vor plati in plus, dispare frica de caini?:)))))))) si m-as mira ca acei caini sa muste, si nu inteleg frica de a iesi din bloc, odata ce acei caini au stapani.. in fine... banuiesc ca se poate face reclamatie privind " agresivitatea" cainilor si dovada acesteia,prin "hartii" de la medicul care a constatat muscatura, desi clar nu exista.Eu nu cred!
1-Nu aveti temei legal sa impuneti numar de persoane suplimentar cand in fapt exista animale de companie
Comitetul executiv poate dispune decizie prin care sa impuna detinatorilor de animale de companie o anumita suma lunara 5-10 lei
Atentie ! Au existat situatii de impunere numar suplimentar de persoane pentru a acoperi costuri intretinere aferente animale de companie,care pentru legala solutionare au ajuns in instanta,care a dispus hotarare defavorabila asociatiei de proprietari,deoarece textul de lege prevede concret introducerea la plata de persoane
De altfel este si dificil de diferentiat costurile aferente pentru caine,pisica,dihor sau iguana
2-Daca patrupedele au comportament agresiv si cauzeaza neajunsuri ,asociatia de proprietari poate sesiza oficial serviciul polita animalelor,care in astfel de situatii aplica sanctiuni pecuniare substantiale
Totodata poate fi oficial sesizata autoritatea sanitar veterinara locala
multumesc pentru raspunsul la obiect. m.ati ajutat f mult. multumesc frumos.
rog raspuns la subiect daca se poate, intrebarea era despre temei legal, opinii legale, nu opinii personale. Nu va doresc mizeria si napustirea cainilor peste dvs si copii dvs, muscat de maini. Multumesc. Raspunsul dvs nu ma ajuta cu nimic.
curioasa2013 a scris:

Ce ciudat! Daca chiriasii sau proprietarul vor plati in plus, dispare frica de caini?:)))))))) si m-as mira ca acei caini sa muste, si nu inteleg frica de a iesi din bloc, odata ce acei caini au stapani.. in fine... banuiesc ca se poate face reclamatie privind " agresivitatea" cainilor si dovada acesteia,prin "hartii" de la medicul care a constatat muscatura, desi clar nu exista.Eu nu cred!

Conform dispozitii in vigoare,proprietarul raspunde pentru daunele/prejudiciile cauzate /generate de animalul pe care il detine
Daca detineti probe temeinice,promovati actiune civila si solicitati proprietarului daune la valoarea prejudiciului cauzat dvs