Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema caine vecina
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema caine vecina

Buna ziua,

vecina care locuieste sub mine isi lasa cainele incuiat, fara nici un fel de supraveghere, de la primele ore ale diminetii si pana seara tarziu, in fiecare zi a saptamanii (mai nou inclusiv sambata si duminica), iar acesta ne transforma viata intr-un cosmar cu schelalaiturile lui. De cele mai multe ori incepe sa schelalaie aproape imediat dupa ce pleaca stapana si, cu exceptia unor pauze de cateva minute, o tine tot asa pana la intoarcerea acesteia. Am abordat-o de nenumarate ori pe vecina, dar problema persista. Politia, in afara de aplicarea unor amezi nu poate face nimic pentru remediererea permanenta a situatiei. Ceilalti vecini sunt si ei deranjati de caine, dar cand e vorba de a lua masuri toti dau din umeri si parca nu ar vrea sa se implice.

Ce s-ar putea face in aceasta situatie? Daca am merge in instanta, am putea sa avem castig de cauza, in sensul de a obliga vecina sa nu-l mai tina in apartament?

Multumesc anticipat

Nu se justifica actiune in instanta ,pentru ca nu exista temei legal pentru a interzice detinere de animal de companie
Staruiti la nivelul proprietarului cainelui si explicati neajunsurile cauzate de comportamentul cainelui
In astfel de situatii in care cainele nu este agresiv,nici politia nu poate dispune masura interziceri detinerii de animal de companie
Concret,unic vinovat este proprietarul care nu isi asuma responsabilitatea instruirii animalului de companie
Poate ca pentru detinere de animale nu, dar pentru prejudiciile create de animale, da! Iar din punctul meu de vedere un latrat continuu, chiar si in timpul orelor de liniste(13-14), desi pare bizar si caraghios....

Codul civil
ART. 1375
Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa.
Faceti sesizare si la Autoritatea de sanatate publica. Si acestia pot da amenzi pot impune mutarea cainilor din bloc. Blocul este construit pentru oameni si nu pentru caini. Sesizati si primaria pentru ca unele consilii locale au dispus masuri impotriva detinatorilor de animale in blocurile de locuinte, masuri reglementate prin H.C.L.
Autoritatea pt. sanatate publica dispune amenzi si alte masuri pentru mizeria facuta de caini in bloc sau in apartamentul stapanului, si care aduce disconfort vecinilor, ori daca omul are curat in casa si pe scara nu se intampla nimic. Cu primaria nu stiu cum este...
Buna ziua,

tocmai aici este problema, vecina nu-si asuma raspunderea pentru galagia provocata de cainele ei. Incercam sa gasim o modalitate "legala" pentru ca s-o "obligam" sa faca ceva in acest sens.

Multumesc.

ynocentta a scris:

Nu se justifica actiune in instanta ,pentru ca nu exista temei legal pentru a interzice detinere de animal de companie
Staruiti la nivelul proprietarului cainelui si explicati neajunsurile cauzate de comportamentul cainelui
In astfel de situatii in care cainele nu este agresiv,nici politia nu poate dispune masura interziceri detinerii de animal de companie
Concret,unic vinovat este proprietarul care nu isi asuma responsabilitatea instruirii animalului de companie