Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord vecini animal de companie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord vecini animal de companie

Buna ziua,
Locuiesc la bloc, in sectorul 4.
Imi puteti spune, va rog, daca este necesar acordul vecinilor pentru un animal de companie (caine de talie mica)?
Multumesc
Nu cred,în general astfel de situatii sunt reglementate prin hotărâri de consiliu local.Puteti întreba la primăria sect 4 dacă există o astfel de hotărâre sau dacă va cere administratorul blocului solicitați să vă spună ce act normativ reglementează acordul respectiv.
Fiecare autoritate publica locala prin HCLM dispune regulu/norme,pentru detinatorii de animale de companie
Sunt orase ex Constanta,unde este obligatoriu acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari pentru detinerea de animale de companie
Personal,apreciez masura discriminatorie deoarece oamenii inteleg sa achjzitioneze drept animale de companie perisio,papagali,gaini pitici,porci de guinea,pisici,veverite,iguane ,caini....
locuiesc la bloc iar in spatle blocului este o locuinta ;a curte . acesti proprietari au 3 sau 4 cainii pe care ii tin noptea afara in curte si latra foare mult ..dupa care incep totii cainii din apropiere, este u cosmar ... intrebarea este daca exista vreo lege in privina noasta a locatarilor deranjati de zgomotul produs de cateii de latratul nebuesc ??? ce este de facut ,??
eugenia dumitru, utilizator