Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am trei caini in apartament si sunt amenintata cu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am trei caini in apartament si sunt amenintata cu amendarea pe motiv ca nu am dreptul decat la max 2

Sunt o pensionara cu probleme medicale care ma impiedica sa ies din casa. Am in apartamentul meu 3 caini, ai mei si ai copiilor mei de care am grfija cat sunt ei la serviciu. Politia locala, prin "bunavointa" unor indivizi care urasc animalele m-a invitat la sediul lor impreuna cu CI si carnetele de sanatate ale cainilor, pe motivul ca acesti caini "creaza o stare de disconfort celorlalti locatari". Am toate documentele lor in regula, inca de acum 14 ani cand l-am adoptat pe primul. Azi am sunat la agentul de politie care mi-a lasat invitatia si am aflat ca ar trebui sa ma conformez legii si sa am acordul Asociatiei de proprietari, ptr max 2 caini. Dusmanii nostri care ne fac reclamatii sunt exact sefii Asociatiei de proprietari deci este exclus sa obtin acordul lor. In plus eu nu stiu de o astfel de obligativitate. Stiti despre ce poate fi vorba? PS: Cainii nostri nu au fost luati de la aspa si cu mult inainte de aparitia legii 258/2013. Ma puteti ajuta cu un sfat ptr a nu ajunge sa fiu victima abuzului incompetentei si/sau relei credinte?
In ce localitate domiciliati ?
Fiecare autoritate locala,prin HCLM decide numarul de caini care poate fi detinut in imoble de locuit in comun
Astfel,primaria Giurigiu prin Regulamentul privind cresterea si detinerea cainilor de domiciliu anexa nr 1 la HCLM nr 88/2013,prevede
Art 43 Cetatenii care locuiesc in blocuri cu apartamente,pot creste si detine mai mult de 3 caini,numai cu acordul scris al tuturor celorlalti locatari sau proprietari de pe scara blocului,semnat de catre presedinte asociatiei de proprietari sau locatari.In momentul cererii acordului scris,detinatorul este obligat sa prezinte carnetele de sanatate ale animalelor

Interesati-va concret daca autoritatea publica din localitatea unde locuiti dvs prin HCLM a prevazut numar caini maxim care poate fi detinut in imobile de locuit in comun
Bucuresti, sect 3.
Cum e cu aplicarea legii retroactiv? Am luat acesti caini acum peste 10 ani. Nu cred ca limitarea era legiferata la acea data. Si inca ceva, cei care sunt presedinte si administrator la Asoc de proprietari sunt cei care au facut reclamatia dar si cei au facut zeci de incalcari ale legilor de protectie a animalelor: otraviri, impuscari, schingiuri in ultimii 14 ani, asa ajungand eu sa am caini in casa: sa le salvez viata.
Daca nu fac zgomot excesiv , eu cred ca este un abuz , dar e bine sa intrebati si un avocat . in sectorul 3 eu nu stiu sa existe o asemenea hotarare a primariei .

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Primaria sectorului 3 nu a limitat prin HCL numarul de caini de companie care pot fi detinuti in apartament
De regula,toate primariile de sector,introduc in HCL dispozitiile Primariei Generale a Municipiului Bucuresti,care detine HCLM din 2013 care prevede obligativitatea ca in imobile de locuit in comun sa fie admis maximum 3 caini/pisici
In trecut au existat primarii care au interzis detinerea de animale de companie in imobile de locuit in comun,dar care ulterior datoraita unor hotarari judecatotresti definitive au fost obligate sa anuleze respectiva dispozitie care contravine anumitor dispozitii nationale si europene
Exista in dezbatere o propunere legislativa de limitare a numarului admis de animale de companie in imobil de locuit in comun,respectiv la 2 caini sau pisici
Este interesanta propunerea ,care are evident caracter discriminatoriu,avand in vedere ca proprietarii prin animale de companie inteleg si alte vietuitoare pesti,patrupede sau bipede=
papagali,perusi,gaini,porci,veverite,purcei de guinea,iguanea,etc