Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ATACUL; CAINILOR ASUPRA COPIILOR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ATACUL; CAINILOR ASUPRA COPIILOR

ACUM 2ZILE,COPILUL MEU IN VARSTA DE 6ANI,A FOST ATACAT DE UN CAINE PE STRADA.A AVUT NEVOIE DE INGRIJIRI MEDICALE DE URGENTA.A FOST MUSCAT DE 5ORI,IAR STAPANA CAINELUI NICI NU VREA SA STEA DE VORBA CU MINE.COPILUL ESTE TRAUMATIZAT. CE POT FACE PENTRU A NU SE MAI INTAMPLA UN ASTFEL DE EVENIMENT(CA SA ZIC ASA) SI PENTRU A-O PEDEPSI PE STAPANA CAINELUI,CARE DA DOVADA DE INDIFERENTA SI NESIMTIRE?
Va trebui sa o actionati in judecata la instanta civila competenta pentru prejudiciul adus , sa atasati la actiune toate actele si dovezile pe care le aveti pentru a proba prejudiciul material creat efectiv :facturi, chitante, bilet de spitalizare iar pe langa daunele materiale veti putea sa cereti si daune morale.
Temeiul in drept este art.1375 c.c.
"Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa."
Va recomand sa va adresati unui avocat.
Nu ati precizat circumstantele in care a avut loc evenimentul,care a condus la comportament agresiv