Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Muscatura caine
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Muscatura caine

Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura cu legislatia curenta privind animalele de companie: cainele meu (un ciobanesc carpatin) a muscat astazi din curte fiind, peste gard, un taximetrist care se afla in strada cam la jumatate de metru de gard, cu toate ca il avertizasem sa nu se apropie ca risca sa fie muscat. Din fericire in urma muscaturii persoana respectiva s-a ales doar cu o rana superficiala cu sangerare usoara.

As dori sa stiu cam la ce sa ma astept intrucat banuiesc ca ar putea sa faca o plangere pentru vatamare corporala dupa ce isi scoate certificat medico-legal.

Va multumesc!
Are la îndemână posibilitatea de a intenta o acțiune fondată pe dispozițiile art 1375 Cod Civil, potrivit căruia “Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa.”
Atat timp cat aveti cunostiinta despre agresivitatea cainelui se impune sa restrictionati accesul acestuia in zonele de contact cu persoanele straine
Pentru a a sigura siguranta persoanelor care se afla pe domeniul public se impune sa analizati solutiile pentru inaltare garda stradal sau delimitare perimetru deplasare caine
Conform dispozitii in vigoare proprietarii de animale raspund pentru prejudiciile cauzate de acestea
Exista posibilitatea ca persoana vatamata sa scoata certificat medico medical si sa va solicite daune