avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate CristianMM

Activitate CristianMM

Dobanda este de 10 % pe an , se plateste lunar in rate prin virament

este ceva ne-inregula aici??
gi_jane2 a scris:

Cristian, de regula la notar, imprumuturile de tipul asta sunt cu tot cu dobanda. Ar urma sa te intelegi cu respectivul pe ce perioada iei imprumutul, si se va trece in contract suma imprumutata cumulata cu dobanda. Gandeste-te daca nu o vei putea returna... cat scandal... cu astfel de persoane nu te pui... vei avea de platit dobanda la dobanda
Nu sunt rea, doar incerc sa te determin sa nu faci prostii
Sunt de parere sa vorbesti cu parintii tai. N-ar fi rau sa cauti sa stai la alt tip de persoane in gazda


multumesc, deci sa inteleg ca pot spune ca imprumut 500de euro si de exemplu peste 4 luni sa ii dau innapoi 700 de euro, asa este? sau trebuie sa ii platesc pana atunci dobanda, si apoi restul de bani? sau cumva magaria aici inseamna sa platesc dobanda, iar apoi sa platesc suma plus dobanda inca odata?
athe a scris:

sa fiti atent sa nu garantati cu nimic imprumutul.


el specifica ca nu cere garantie, si chiar daca mi-ar cere eu nu detin nimic pe numele meu.nici macar nu sunt angajat, dar vreau sa ma angajez din ianuarie. banii o sa ii dua innapoi, dar sper doar s anu ma trezesc cu 5000 de euro datorie. voi semna doar la notariat ce am de semnat, voi citi atent, da rma intreb daca cumva ii cer ajutorul sau ii pun intrebari lui si doamnei de la notariat, daca acestia sunt mana in mana cu siguranta o sa omit cateva detalii...deci daca citesc tot contractul cap caoda fara sa am amre habar despre termeni juridicari etc... imi pot da seama ce fac?? ce semnez|?
iti multumesc shaiwa, dar acum parca sunt mai mult speriat decat linistit...ce sa fac... chiar nu am de unde sa ma imprumut..
deci daca ma imprumut pana la urma, sa raman doar la actele semnate la notariat, si nimic mai mult aditional..
totusi ceea ce inteleg eu este ca la notariat actul semnat nu implica dobanda...e cam aiurea...adica ii cer 500 de euro si sa ii dau innapoi tot 500 de euro...cred ca va fi ceva de genul sa ii platesc luanr dobanda pana ii pot da toata suma innapoi
nu situ ce sa zic,,,
gi_jane2 a scris:

ok, atunci da-i telefon aluia cu imprumutul, trimite-i bani de drum si apoi astepta cu ochii in soare sa vina. cine crezi ca e ala de-ti da cu dobanda 10 % pe an si fara garantii?


cred ca va fi pe luna, eu nu vreau sa jignesc pe nimeni
vreau doar ajutor si cat mai multe informatii inainte sa ma bag in asa ceva
alta solutie nu am si cand spun asta, stiu ce vorbesc
diana25 a scris:

in momentul semnarii contractului in fata notarului veti primi si banii, sau inaintea semnarii contractului, depinde cum decideti, insa atentie!!!!!!!! nu semnati pana nu primiti banii! modul platii si perioada o decideti cu creditorul, iar notarul va redacta actul in forma ceruta de dumneavoastra privind aceste aspecte.
repet, atentie mare la contractul de imprumut, mai ales daca nu cunoasteti creditorul!


deci sa ii spun ca doresc banii inainte de a semna contractul, si sa imi fie dati in fata doamnei de la notariat? si ce anume sa caut in contract? la 500 de euro cat doresc sa imprumut..ce pot pati foarte grav adica ce anume ar putea fi ascuns care sa ma faca sa am de platit mai apoi triplu..
gi_jane2 a scris:

alta locuinta n-ai gasit de inchiriat?
parintii nu stiu ca ai de platit chirie?
posibil sa nu obtii un imprumut in conditiile in care nu ai servici, iar pt bine tau , nu intra in astfel de cercuri dubioase


aceste detalii pe care mi le ceri sunt total nefolositoare
cand am pus problema si am cerut o rezolvare , ajutor, asta ma astept sa primesc. un raspuns. dar majoritatea oamenilor, ca si tine de altfel, stau si bat pasul pe loc dand indicatii ca de ce nu si cum asa...
am vrut sa ma refer la persoana care-mi inchiriaza aprtamentul, am vrut sa zic ca ei nu accepta niciun fel de amanari de la data platii chiriei...si asta este maine..si ca ei sunt de tigani, ce rromi....sunt disperat, deoarece alta solutie chiar nu mai am, nici la parinti sau prieteni nu ma pot imprumuta de atati bani in aceasta perioada a anului..
multumesc de pontul cu confidentialitatea.
dar in mod normal cu se desfasoara totul? primesc banii, apoi platesc in fiecare luna dobanda, iar dupa cateva luni trebuie sa platesc intreaga suma??
Buna, sunt student, nu lucrez nicaieri, insa peste 2 saptamani ma voi angaja.
As dori sa stiu la ce ar trebui sa fiu atent daca voi apela la acest anunt
ofer bani imprumut fara garantii in toata tara, intre 500-10.000e, dobanda 10% an, doar prin contract notarial obligatoriu, daca aveti nevoie de un inprumut rapid nu ezitati si contactatine la nr de telefon

am urgent nevoie de 11 milioane, pentru a plati chiria, maine fiind ultima zi. si nu, chiar nu pot ajunge la o intelegere cu chiriasul, sunt de alte etnie..
nu prea ma pricep la astfel de lucruri, dar nu am niciun bun pe numele meu. vreau sa imprumut suma minima oferita de ei de 500 euro. ce sa va intampla, cat voi plati pe luna? pana cand...cat... voi avea parte de discretie sau vor afla si ai mei? banii ii voi returna.. doar ca nu stiu la ce sa ma astept..