avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1269 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... La ce ar trebui sa fiu atent? Imprumut fara garantii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

La ce ar trebui sa fiu atent? Imprumut fara garantii

Buna, sunt student, nu lucrez nicaieri, insa peste 2 saptamani ma voi angaja.
As dori sa stiu la ce ar trebui sa fiu atent daca voi apela la acest anunt
ofer bani imprumut fara garantii in toata tara, intre 500-10.000e, dobanda 10% an, doar prin contract notarial obligatoriu, daca aveti nevoie de un inprumut rapid nu ezitati si contactatine la nr de telefon

am urgent nevoie de 11 milioane, pentru a plati chiria, maine fiind ultima zi. si nu, chiar nu pot ajunge la o intelegere cu chiriasul, sunt de alte etnie..
nu prea ma pricep la astfel de lucruri, dar nu am niciun bun pe numele meu. vreau sa imprumut suma minima oferita de ei de 500 euro. ce sa va intampla, cat voi plati pe luna? pana cand...cat... voi avea parte de discretie sau vor afla si ai mei? banii ii voi returna.. doar ca nu stiu la ce sa ma astept..
Cel mai recent răspuns: Paula Tudor , Consilier juridic 09:10, 22 Decembrie 2010
CristianMM a scris:

Buna, sunt student, nu lucrez nicaieri, insa peste 2 saptamani ma voi angaja.
As dori sa stiu la ce ar trebui sa fiu atent daca voi apela la acest anunt
ofer bani imprumut fara garantii in toata tara, intre 500-10.000e, dobanda 10% an, doar prin contract notarial obligatoriu, daca aveti nevoie de un inprumut rapid nu ezitati si contactatine la nr de telefon

am urgent nevoie de 11 milioane, pentru a plati chiria, maine fiind ultima zi. si nu, chiar nu pot ajunge la o intelegere cu chiriasul, sunt de alte etnie..
nu prea ma pricep la astfel de lucruri, dar nu am niciun bun pe numele meu. vreau sa imprumut suma minima oferita de ei de 500 euro. ce sa va intampla, cat voi plati pe luna? pana cand...cat... voi avea parte de discretie sau vor afla si ai mei? banii ii voi returna.. doar ca nu stiu la ce sa ma astept..


Pana cand nu cititi conditiile contractuale nu aveti de unde sa stiti...

Pentru a exista discretie, ar trebui sa includeti dvs. o clauza de confidentialitate in contractul de imprumut.

In situatia nerespectarii clauzei de confidentialitate de catre creditor, ar trebui mentionata o sanctiune/obligatia platii unei sume (cu titlu de daune) suficient de mari astfel incat, creditorul sa se abtina pe parcursul derularii contractului, de la anumite operatiuni indiscrete...sa le zicem!

Ati scris: "chiar nu pot ajunge la o intelegere cu chiriasul, sunt de alte etnie", ne precizati, cum adica...nu puteti ajunge la o intelegere cu chiriasul?Imi suna cam neclar...
Ultima modificare: Marți, 21 Decembrie 2010
Iuliana Cermak, Avocat
am vrut sa ma refer la persoana care-mi inchiriaza aprtamentul, am vrut sa zic ca ei nu accepta niciun fel de amanari de la data platii chiriei...si asta este maine..si ca ei sunt de tigani, ce rromi....sunt disperat, deoarece alta solutie chiar nu mai am, nici la parinti sau prieteni nu ma pot imprumuta de atati bani in aceasta perioada a anului..
multumesc de pontul cu confidentialitatea.
dar in mod normal cu se desfasoara totul? primesc banii, apoi platesc in fiecare luna dobanda, iar dupa cateva luni trebuie sa platesc intreaga suma??
Ultima modificare: Marți, 21 Decembrie 2010
CristianMM, utilizator
alta locuinta n-ai gasit de inchiriat?
parintii nu stiu ca ai de platit chirie?
posibil sa nu obtii un imprumut in conditiile in care nu ai servici, iar pt bine tau , nu intra in astfel de cercuri dubioase
in momentul semnarii contractului in fata notarului veti primi si banii, sau inaintea semnarii contractului, depinde cum decideti, insa atentie!!!!!!!! nu semnati pana nu primiti banii! modul platii si perioada o decideti cu creditorul, iar notarul va redacta actul in forma ceruta de dumneavoastra privind aceste aspecte.
repet, atentie mare la contractul de imprumut, mai ales daca nu cunoasteti creditorul!
gi_jane2 a scris:

alta locuinta n-ai gasit de inchiriat?
parintii nu stiu ca ai de platit chirie?
posibil sa nu obtii un imprumut in conditiile in care nu ai servici, iar pt bine tau , nu intra in astfel de cercuri dubioase


aceste detalii pe care mi le ceri sunt total nefolositoare
cand am pus problema si am cerut o rezolvare , ajutor, asta ma astept sa primesc. un raspuns. dar majoritatea oamenilor, ca si tine de altfel, stau si bat pasul pe loc dand indicatii ca de ce nu si cum asa...

Alte discuții în legătură

Imprumut firma Alex28 Alex28 Sunt asociat unic si administrator al unui srl. Vreau sa imprumut firma cu o suma, pe care sa mi-o returneze dupa un anumit timp (cu sau fara dobanda). Cum pot ... (vezi toată discuția)
Contract de imprumut sorayaedi sorayaedi Buna seara!Acum 3 zile am cumparat o casa cu credit ipotecar.Casa am luat-o printr-o agentie imobiliara ce mi-a impus comision de 2% din pretul casei.Adica la ... (vezi toată discuția)
Vreau sa ii dau cuiva 3000 de euro cu dobanda claudiu_florin_xiy claudiu_florin_xiy un prieten mia zis ca are pe cineva care are nevoie de 3.000 de euro pentru 6 luni..iam zis ca ii dau dar sa imi dea 200 de euro pe luna dobanda:..omu a fost ... (vezi toată discuția)