avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate lecter

Activitate lecter

Buna ziua,

Va prezint urmatorul caz: o persoana a fost pensionata medical dupa descoperirea (si operarea cu succes) a unei tumori majore la cap acum aprox. 18 luni...din cate inteleg astazi trebuia sa fie ultimul control medical + aprobare. Omul s-a dus la neurologul care se ocupase de el pana in prezent, a primit in continuare aviz de genul "inapt de munca" (omul are aprox. 56 de ani si munca lui presupunea folosirea constanta a unui PC, dupa operatie a avut o tentativa de a reveni la munca, dar s-a resimtit dupa doar cateva ore), dar la Oficiul de Pensii i s-a spus ca mai trebuie o noua (si zic ei finala) consultatie la un alt neurolog peste doua zile...

Mie asta mi se pare exact genul de tactica menita sa respinga cazul, deci daca cumva se intampla (eu sper sa nu, dar naiba stie...), ce se poate face ulterior? Se poate face o contraexpertiza la un al treilea medic, etc...?

Multumesc mult pentru orice raspuns!
Buna ziua,

Am fost pensionat pe caz de boala anul acesta si as vrea sa va prezint datele problemei in ideea ca as putea afla la ce data pot aplica pentru pensia normala, acum eu fiind incadrat cu cea redusa (60%)

Varsta: 56 ani (nascut 08/1954)

Sunt pensionat pe caz de boala gradul 2 din 2-3-2010

La data pensionarii, cf. deciziei de pensionare de invaliditate figureaza urmatorul calcul:

Stagiu de cotizare:

- stagiu complet de cotizare cf. legii 19/2000: 34 ani 0 luni
- total stagiu de cotizare realizat: 43 ani 8 luni 16 zile

- in gr. I (lg. 3 1977) 4 ani 7 luni 15 zile
- in gr. II (lg. 3 1977) 18 ani 3 luni 29 zile
- conditii speciale 4 ani 7 luni 0 zile
- anterior 04.2001 1 an 8 luni 0 zile
- conditii deosebite 0 ani 0 luni 0 zile
- conditii normale 6 ani 10 luni 14 zile

D.L. 118/1990 0 ani 0 luni 0 zile <--> stramutare
0 ani 0 luni 0 zile <--> Priz/Dep./Priv./Art.9

Stagiu asimilat 1 an 3 luni 20 zile
Stagiu asimilat (alte drepturi aisg. soc.) 0 ani 5 luni 28 zile
Stagiu aferent gr. I si gr. II 7 ani 6 luni

Apreciez orice ajutor primit, Casa de Pensii nu anunta pe nimeni cand sunt eligibili, asa ca trebuie sa ne descurcam singuri...