avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate HarasimFlorian

Activitate HarasimFlorian

Problema este urmatoarea: Consumul de apa rece si calda este contorizat induvidual, asa ca nu intra in calculul cotei de intretinere pentru o persoana. In plus pe fiecare scara de bloc este montata o camera de supraveghere, deci se poate stabili cu precizie daca persoanele lipsesc. Cota parte pentru doua persoane intr-o luna nu depaseste suma de 30-40 lei. Diferendumul este legat de un principiu - nu este normal sa platesc pentru ce nu utilizez (gaze naturale , lift, cota parte gunoi menajer, etc.) In plus in legislatie nu este stipulat termenul consecutiv. In cerere am solicitat ca pe luna curenta sa fie luate in calcul mai putin doua persoane la apartamentul respectiv. Argumentul administratorului este ca HG 1588/2007 se refera la zile calendaristice - element pe care nu l-am gasit in documentul respectiv.
Am depus o cerere de scoatere de la plata cotelor la intretinere a doua persoane iar presedintele asociatiei de proprietari refuza sa o ia in consideratie pentru motivul ca acestea nu lipsesc din imobil timp de 15 zile calendaristice consecutiv din luna. Cosider ca este o interpretare abuziva a legislatiei. Ma puteti ajuta cu indicarea bazei legale?