avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate monabuse

Activitate monabuse

Buna-ziua !

Tatal meu locuieste la tara . In spatele casei detine o gradina pentru legume pe care doreste sa o ingradeasca . Exista linie de hotar (miezuina) delimitata. Vecinul din dreapta gradinii nu e de acord cu acest gard ( care va fi din lemn sau sarma, plasa) si i-a spus tatalui meu ca o sa-l dea in judecata daca o sa construiasca gardul.

Intrebarile mele sunt :
1. Tatal meu poate sa construiasca gardul si in ce conditii , ca sa fie perfect legal ?
2. De unde se construieste gardul? Fix de la linia de hotar ? sau se va pastra o distanta de aceasta si care ar fi ?
3. Daca gardul e din lemn si va tine umbra legumelor vecinului acesta va putea invoca cum ca i-ar aduce prejudicii ?
4. Pentru constructia gardului va avea nevoie de acordul vecinului ?

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția legea somajului modificata 2010
Va multumesc foarte frumos !
Daca e cu putinta mai am o intrebare : angajatorul are vreun beneficiu de pe urma faptului ca am foat somera ? statul ii plateste contributiile angajatorului timp de 6 luni daca sunt angajata pana la sfarsitul anului ?

mentionez ca pana pe data de 18 dec. am beneficiat de somaj si cu data de 22.dec , azi mi s-a facut angajarea pe perioada nedeterminata .

Multumesc !
Buna ! va rog ajutati-ma si luminati-ma !!!
in momentul de fata ma aflu in ultima luna in care mai beneficiez de indemnizatia de somaj. in campul muncii am 5 ani consecutivi munciti. De 6 luni sunt in somaj . ( perioada acordata maxim in cazul meu ) . Intrebarea mea , conform noii legi , daca voi fi angajata pe o perioada de 1 luna si apoi o sa fiu data in somaj , mai beneficiez de acesta ?

Multumesc mult si astept raspuns !:(