avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate hagrid

Activitate hagrid

Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc foarte mult pentru informatii! Sunt putin surprins vazand specificari referitoare la adoptie, deoarece mama mea vitrega a intrat in familia mea prin casatorie, si nu eu in familia ei. Ea a preluat numele familiei mele, iar ea nu a lucrat deloc neavand nici un fel de venit, si ca atare nu are nici pensie pentru ca nu a avut ani destui in campul muncii, iar in urma decesului tatalui meu, mama vitrega supravietuieste din pensia de urmas a tatalui meu. Deci in final mama mea vitrega de fapt nu cred ca poate fi considerata ca a adus vreun bun in casa tatalui meu, care sa fie considerat ca bun dobandit in comun, ea fiind casnica. In final, tatal meu a dobandit singur tot ce a lasat in urma.

Multumesc inca odata, si urez Sarbatori Fericite!
Discuție Mostenire
As dori sa aflu daca am dreptul la mostenire a bunurilor si imobilului dupa decesul mamei mele vitrege. Mama mea vitrega a fost casnica neavand venit, doar tatal meu a lucrat aducand venit in casa. El a decedat, iar acum mama vitrega traieste din pensie de urmas de pe urmele tatal meu, iar dupa decesul lui ea a cumparat apartamentul. Mama vitrega nu are nici un alt copil, eu sint singurul copil. Multumesc!