Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

As dori sa aflu daca am dreptul la mostenire a bunurilor si imobilului dupa decesul mamei mele vitrege. Mama mea vitrega a fost casnica neavand venit, doar tatal meu a lucrat aducand venit in casa. El a decedat, iar acum mama vitrega traieste din pensie de urmas de pe urmele tatal meu, iar dupa decesul lui ea a cumparat apartamentul. Mama vitrega nu are nici un alt copil, eu sint singurul copil. Multumesc!
Dupa decesul tatalui, dvs aveti cota de 3/4 din intreaga lui avere, iar sotia supravietuitoare (mama dvs vitrega) 1/4.
hagrid a scris:

As dori sa aflu daca am dreptul la mostenire a bunurilor si imobilului dupa decesul mamei mele vitrege. Mama mea vitrega a fost casnica neavand venit, doar tatal meu a lucrat aducand venit in casa. El a decedat, iar acum mama vitrega traieste din pensie de urmas de pe urmele tatal meu, iar dupa decesul lui ea a cumparat apartamentul. Mama vitrega nu are nici un alt copil, eu sint singurul copil. Multumesc!

Punctul meu de vedere vi l-am comunicat la
www.avocatnet.ro/content/for...
Nu sunteti ruda cu mama dvs. vitrega si nu o mosteniti, fara numai daca va adoptat, caz in care s-a creat legatura de rudenie necesara pentru a o mosteni.

Daca nu sunteti adoptat, va poate lasa un testament. Altfel mostenirea ei va fi culeasa de rudele ei (frati, surori, nepoti de frate/sora etc. ...pana la var primar)
Ca sa intelegi mai bine ce drepturi ai in acest moment : bunurile dobandite de cei doi in timpul casatoriei se impart in doua cote egale : 1/2 sotia si 1/2 tatal decedat. La jumatatea tatalui din bunurile dobandite in timpul casatoriei se aduna bunurile sale proprii (cele pe care le avea dinaintea casatoriei, cele mostenite, donate, ustensilele de munca, ). Tot acest ansamblu se imparte asa : 1/4 - sotia supravietuitoare si 3/4 tu.
Asa cum s-a spus mai sus, tu dpdv juridic nu ai nicio legatura de filiatie cu mama ta vitrega. Daca doresti sa fii proprietar pe bunurile ei mai tarziu fie : te adopta; iti lasa testament; contract de intretinere, etc. Solutia cea mai buna se poate discuta cu un avocat sau cu un notar. Depinde de situatie. Mama vitrega are copii?
Mihaela Enache, Avocat
mama vitrega nemai avand copii, solutia cea mai simpla si ieftina e intocmirea unui testament ( cu toate ca e si cea mai riscanta, fiind revocabila tot timpul vietii), cea mai sigura ar fi adoptia, dar si cea mai complicata.
o solutie de compromis dar si eficienta, ar fi contractul de intretinere, insa trebuie sa fiti atenta la acordarea intretinerii, deoarece ar putea cere rezilierea contractului in cazul neacordarii!
acuma, dvs o cunoasteti cel mai bine si puteti evalua care sunt relatiile dintre dvs, astfel, ca va puteti estima riscurile, apreciind daca este suficient doar un testament, sau e nevoie de un act juridic mai stabil, cum este contractul de intretinere.
Istvan Dalyay, Avocat