avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandruMihail

Activitate AlexandruMihail

Buna ziua.Pana in acest moment nicio miscare ramane de vazut in continuare ce se mai intampla.

P.S. Eu am vandut lucruri personale(telefon,placa video,etc.... + cateva schimburi unde am dat o diferenta de bani si am luat un obiect care ma interesa mai bun.Am cumparat mai mult decat sa vand.
Buna ziua. Da in principiu pot spune ca m-am speriat. Nu sunt un om care are exercitiul ilegalului ca sa am antrenament. Momentan nicio miscare din partea nimanui. Eu ce am facut este o practica generala pe site si de ce sa nu recunosc mi-a convenit sa nu licitez la produse dubioase ci sa tin legatura cu vanzatorul direct,sa vad ce marfa ofera si sa nu cumpar "pe neve" prin posta,sa ajung tepuit ca alti useri care au postat pe acest forum la adresa okazii.ro. Pe mine ma intereseaza daca pot fii dat in judecata pe acest motiv,ca prin divulgarea datelor(este interzis de politica site-ului si esti avertizat de acest lucru). Eu gandesc ca au motiv:sa dea un exemplu si sa-si recupereze comisioanele. Care dupa mine sunt undeva intre 200-400 lei. Suma minima fiind efectiv comisionul de la tranzactiile finalizate,iar cea maxima fiind de la tranzactii la care am renuntat,chiar necontactand clientul.
Va multumesc pentru lamuriri. Ceeace banuiesc ca ma incrimineaza este ca am tinut legatura cu alti clienti in afara site-ului. Ca sa cumperi ceva trebuie sa licitezi si in acest fel site-ul isi ia un comision. Negociid in afara site-ului am evitat aceste comisioane. Recunosc ca am facut-o din infantilism. Problema este: am facut evaziune fiscala(se lasa cu penal,nu?) sau pot fi acuzat in instanta de okazii.ro ca i-am prejudiciat? Oricum ma intereseaza dpdv penal,este ,,nasol''? Mesajul l-am primit de la un user(nou inregistrat pe okazii.ro,calificative 0) care a licitat la un produs,care dupa ce am trimis produsul prin posta mi-a cerut adresa sub motiv ca este o discrepanta in date la posta. Am dat adresa si dupa 24 ore am primit mail-ul cu pricina. Intradevar totul a fost suspect:nu a raspuns la telefon,am tinut legatura prin mail,imi raspundea la mail doar in jurul orei 1 noaptea. Dubios fff dubios.
Buna ziua.Sunt anuntat printr-un e-mail de catre politie ca mi-a fost monitorizat traficul facut pe okazii.ro.Si ca sa nu parasesc localitatea pentru ca voi primi o vizita la domiciliu a unei echipe mixte politie si garda financiara pentru a lamurii aspectul de evaziune fiscala facut la adresa okazii.ro.Mentionez ca sunt user pe acest site cu calificative 100% pozitive(fff serios in tranzactii).Banuiesc ca acuzatia ar fi de genul ca in unele licitatii sau dat si de catre mine si de catre alti useri cu care am corespondat prin mesaje, detalii asupra datelor de contact in acest fel suntand comisionul pe care site-ul il percepe pentru fiecare vanzare,tranzactia facandu-se direct intre clienti.E plauzibil asa ceva ca acuzatie?In cazul ca da, ce risc si care poate fi mersul unei eventuale anchete?Ma intereseaza detalii asupra a ce urmeaza.Multumesc anticipat pentru lamuriri.Mentionez ca am deaface prima oara cu asa ceva,eu nefiind o persoana ce se ocupa voluntar cu tepe si alte afaceri dubioase.