Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Acuzatie evaziune fiscala pentru activitate pe ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Acuzatie evaziune fiscala pentru activitate pe okazii.ro

Buna ziua.Sunt anuntat printr-un e-mail de catre politie ca mi-a fost monitorizat traficul facut pe okazii.ro.Si ca sa nu parasesc localitatea pentru ca voi primi o vizita la domiciliu a unei echipe mixte politie si garda financiara pentru a lamurii aspectul de evaziune fiscala facut la adresa okazii.ro.Mentionez ca sunt user pe acest site cu calificative 100% pozitive(fff serios in tranzactii).Banuiesc ca acuzatia ar fi de genul ca in unele licitatii sau dat si de catre mine si de catre alti useri cu care am corespondat prin mesaje, detalii asupra datelor de contact in acest fel suntand comisionul pe care site-ul il percepe pentru fiecare vanzare,tranzactia facandu-se direct intre clienti.E plauzibil asa ceva ca acuzatie?In cazul ca da, ce risc si care poate fi mersul unei eventuale anchete?Ma intereseaza detalii asupra a ce urmeaza.Multumesc anticipat pentru lamuriri.Mentionez ca am deaface prima oara cu asa ceva,eu nefiind o persoana ce se ocupa voluntar cu tepe si alte afaceri dubioase.
Cel mai bine ar fi sa-ti iei un avocat si sa-i spui exact ce fel de tranzactii faceai pentru a-si da seama unde ai incalcat legea si cat de grav.
Totodata te poate invata anumite lucruri care te vor avantaja intr-un eventual proces.
Sfatul meu este sa-ti iei un aparator repede si sa nu dai declaratii fara sa te consulti cu el.
Ca sa nu uit formateaza calculatorul, schimba hardul le spui ca l-ai vandut in obor etc...sterge programele la care nu ai licenta, etc.
Daca apuca si sigur iti vor lua calculatorul, trebuie sa te asiguri ca nu iti vor gasi si alte nereguli ci doar acelea constatate de ei.
ContSters158230, utilizator
maximavocat a scris:

Cel mai bine ar fi sa-ti iei un avocat si sa-i spui exact ce fel de tranzactii faceai pentru a-si da seama unde ai incalcat legea si cat de grav.
Totodata te poate invata anumite lucruri care te vor avantaja intr-un eventual proces.
Sfatul meu este sa-ti iei un aparator repede si sa nu dai declaratii fara sa te consulti cu el.
Ca sa nu uit formateaza calculatorul, schimba hardul le spui ca l-ai vandut in obor etc...sterge programele la care nu ai licenta, etc.
Daca apuca si sigur iti vor lua calculatorul, trebuie sa te asiguri ca nu iti vor gasi si alte nereguli ci doar acelea constatate de ei.

Atentie,domnule consilier in ceea ce priveste acest mod de aparare!!!
AlexandruMihail a scris:

Buna ziua.Sunt anuntat printr-un e-mail de catre politie ca mi-a fost monitorizat traficul facut pe okazii.ro.Si ca sa nu parasesc localitatea pentru ca voi primi o vizita la domiciliu a unei echipe mixte politie si garda financiara pentru a lamurii aspectul de evaziune fiscala facut la adresa okazii.ro.M

Oare nu vi se joaca o farsa? De la ce adresa email ati primit acest mesaj? V-au lasat un numar de telefon la care sa verificati anuntul Politiei? Ei nu prea trimit mailuri, si in niciun caz nu isi anunta inainte descinderile....
Parerea mea este ca sunteti victima unei glume proaste a vreunui prieten sau client.
Politia nu da e-mailuri, ci trimite invitatii la sediu, pentru ancheta, sau perchezitii domiciliare..
Mai mult, nu v-ar fi avertizat, in caz ca sunteti sub urmarire, ca sa aveti timp sa stergeti toate probele din calculator.
Veneau pur si simplu cu mandat de perchezitie si ridicau calc. fara prea mare tam-tam.
De cand comunica politia prin e-mail faptul ca o persoana va fi supusa unui control al garzii / politiei?
Formatarea v-ar incrimina doar, prin formatare nu se sterg toate datele, continutul fisierelor cam ramine pe hdd pina cand zona de hdd folosita de fisier este suprascrisa de continutul altui fisier. Zero fill ar rezolva o asemenea problema
Si apoi de ce sa formatezi, cei de pe site-ul de licitatii sigur au in log-uri toate informatiile transmise intre utilizatorii sai prin intermediul site-ului
Popu, utilizator