avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate insider

Activitate insider

Este adevarat ca doar mama este "protejata anticoncediere" pe durata concediului de crestere a copilului? Am inteles ca tatal nu beneficiaza de asta, si ca ori poate fi dat afara in timpul CCC, ori nu sunt obligati sa-l mai primeasca inapoi la incheierea CCC...
Sper sa fie doar un zvon!
Daca tatal (angajat de mai mult de 12 luni) a luat acel concediu suplimentar de 15 zile, in urma unui curs de puericultura (cf. L 210/31.12.1999), mai poate lua concediu de crestere a copilului pentru acelasi copil?
Răspuns la discuția Majorare chirie ANL
Este vreo modalitate legala de a transfera calitatea de titular de la un sot la altul?
Ambii locuiesc acolo de la incheierea contractului, dar unul dintre ei are sub 35 de ani (asta ca motivatie).
Da, este posibil, la mine in bloc am cateva cazuri in care ambii soti apar ca titulari pe contractele de inchiriere.
In contractul nostru scrie ca in cazul parasirii domiciliului de catre titular (adica o absenta mai mare de 3 luni), celelalte persoane inscrise in contract pot dobandi contractul daca indeplinesc conditiile legale care au fost necesare pentru dobandirea acestuia.

Daca mai urmariti acest topic si aveti posibilitatea, ar fi bine daca ati reveni cu o scurta relatare a celor survenite intre timp.
Multumesc!
Hotul nu ne-a dat niciun ban, desi zicea ca e de acord sa o plateasca. Am platit noi factura aia catre furnizor, ca sa nu ramanem fara curent.
I-am dat factura, dar insista ca vrea o factura pe firma lui, nu pe primarie, asa cum sunt cele pe care le platim noi acum (pana ne infiintam asociatia) - texte clasice de tras de timp...
Facturile de dupa eveniment sunt mult mai mici, de cateva zeci de lei - o suta, ori pe noi ne-a pagubit cu mai mult... pe aia trebuie sa o plateasca, si la aia face nazuri. Ultima oara ne-a acuzat ca vrem sa "profitam" de el, ca el n-a consumat atata, 2 bormasini si o lampa... cica ma port cu el ca si cum l-as fi prins furand!!!

Cand imi aduc aminte de aeroterma de 2000 W, pe care probabil o lasa si noaptea, ca sa se usuce tencuiala (alta sursa de incalzire nu exista la acel parter in lucru), mi se ridica pulsul.
- chiriasi ANL pe cale de constituire a unei asociatii de locatari;
- la parterul blocului se amenajeaza spatii pentru birouri;
- facturile pentru energia electrica de pe casa scarii vin pe numele primariei, proprietarul imobilului, care ni le trimite iar noi le platim;
- antreprenorul lucrarii a fost prins de locatari furand curent electric din tabloul casei scarii, cu niste fire trase prin spatele panoului electric, prin perete. Am vazut si eu si mai multi locatari acele fire, din ambele parti ale peretelui, precum si consumatorii din incaperile in care se lucra (masini de gaurit, lampi de lucru, aeroterma de 2 kW);
- am taiat personal acele fire din panou si am cerut plata facturii integrale a casei scarii din acea perioada (decembrie 2010 - ianuarie 2011), deoarece nu puteam sti care era consumul iluminatului scarii+centrala termica pe gaze, si care era consumul "furat";
- montase un robinet si la teava de apa rece, pe care tot noi o platim, si de acolo lua apa pentru tencuit;
- a fost de acord sa plateasca factura integrala (320 lei), fara sa-i mai luam in considerare si apa, dar ne-a cerut timp;
- in vara asta, fiindca lucrarile continua, a inceput sa "faca figuri" - raspunde in batjocura, si ne impune sa-i facem factura pentru acel consum, "ca sa se scada cu cheltuielile", stiind ca inca nu ne-am constituit in asociatie si nu putem emite facturi;
- am tot zis sa-l mai lasam, ca o sa ne plateasca, si acum am aflat de termenul de 2 luni stipulat de art. 284 al codului de procedura penala;
- mai putem face ceva?
Va multumesc pentru sfaturi.
Da, chiar suntem numai 9 membri (titularii contractelor celor 3 ap. cu 3 camere, 3 ap. cu 2 camere si 3 garsoniere).

Poate reusim sa prindem in statut "chiriasi si proprietari, atunci cand va fi cazul", ca sa nu mai modificam nimic atunci cand unii dintre noi vor cumpara.
CL NU ne plateste, evident, facturile. Doar ca vin pe adresa lor, si ei ni le trimit noua. Noi avem un administrator, mai mult sau mai putin oficial, care face calculele, strange banii si tot noi le platim direct, nu trimitem banii la CL.
CL nu vrea decat sa scape de aceasta "mare bataie de cap", si pentru nenorocitele astea de 2 facturi trebuie sa ne facem noi asociatie cu 9 membri.
Factura de gunoi si de apa am reusit sa le incheiem sub numele "bloc ANL" - entitate neclara, bineinteles, dar uite ca nimeni nu se uita la asta atata vreme cat le platim. Cu Electrica si cu GDF Suez insa n-o sa mearga asa simplu...
Suntem locatarii primului bloc ANL dintr-un orasel cu cateva mii de locuitori... primaria nu vrea decat sa scape de facturile noastre (doar 2 bucati, gaze centrala si curent casa scarii), nu exista un asemenea birou.