avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate cristy_toma

Activitate cristy_toma

Răspuns la discuția Nedumerire garantie!!
Am revenit cu noutati in cazul meu!
Am facut reclamatie la OPC pentru ca nu au vrut sa imi schimbe piesa stricata si afalta in garantie!

Am anexat documente doveditoare ca piesa nu sa defectat din cauza proastei montari! Acum OPC-ul o sa actioneze pentru restituirea contravalorii!

Vreau sa stiu daca eu pot sa il dau in judecata pentru ca el sa imi plateasca piesa noua pe care eu am cumparato din alta parte si am montato la alt service autorizat RAR + restul costurilor? Am vreo sansa sa fac asa ceva?

Va multumesc anticipat!!
Răspuns la discuția Nedumerire garantie!!
Nu am asemenea acte si nu cred ca pot sa fac rost de copie dupa actul de autorizare al montatorului in acest caz!
Sincer ce vroiam sa aflu in acest stadiu este daca cel de la care am cumparat piesa are cumva posibilitatea sa ma puna bun platnic de inca o piesa asemanatoare, pentru ca sunt convins ca cea pe care mi-a dat-o prima data a fost defecta inca de la inceput desi atunci nu aveam cum sa demonstrez asta!
Va multumesc pentru promptitudine si amabilitate!!
Răspuns la discuția Nedumerire garantie!!
Va multumesc! Am sa revin! :)
Buna seara!!

Ma numesc Toma Cristian!

Va contactez pentru a va cere un sfat in legatura cu o problema cu care ma confrunt!
Am cumparat acum aproximativ 3 luni o turbosuflanta reconditionata de la o firma care se ocupa cu reconditionarea lor, am primit factura si certificat de garantie valabil 12 luni, montarea fiind efectuata la un service autorizat altul decat cel de la care am achizitionat turbosuflanta!

Mentionez ca dupa montarea acestei turbosuflante, nu avea sunetul specific ci era diferit de cel normal, desi functiona bine! Cei de la service-ul unde am montat-o mi-au spus asta, si am fost sfatuit sa merg la cei de la care am achizitionat turbosuflanta sa isi spuna si ei parerea, am fost la cei de la care am achizitionat-o si acestia au spus ca nu stiu dece suna asa!
Acum turbosuflanta achizitionata de la ei s-a defectat si le-am solicitat repararea acesteai! Cei de la care am achizitionat turbosuflanta au spus ca trebuie sa ma prezint la ei pentru demontarea si inspectarea piesei pentru ca s-ar putea sa se fi stricat din cauza proastei montari!

Montarea a fost facuta corespunzator service-ul fiind autorizat si am primit factura si de la acesta!
Este clar ca cei de la care am achizitionat turbosuflanta o sa dea vina pe cei care mi-au montat-o! Si o sa imi spuna ca trebuie sa iau alta turbosuflanta!
Trebuie sa platesc manopera sau ... atata timp cat este in garantie ar trebui sa fie inlocuitat sau reparata de cei de la care am achizitionat aceasta piesa?
Ce sfaturi imi puteti oferi?

Va multumesc anticipat! O seara placuta!
Toma Cristian