avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate boarcornel

Activitate boarcornel

Răspuns la discuția cumul pensie salariu
Dau concurs ,reusesc la concurs, iar la angajare vine Augustin Zegrean si spune MARETIA DREPTULUI toate legile lasa loc de interpretare ,sa manance si gura lor avocatilor o paine
Halal !
Răspuns la discuția cumul pensie salariu
Concursul a fost pentru un post cu durata nedeterminata,la buget concurs desfasurat conf hg 286/2011 am primit postul dar cand la intocmirea contractului individual de munca am fost informat ca se face pe o perioada determinata,ce text de lege trebuie interpretat?
Răspuns la discuția cumul pensie salariu
Sunt pensionar limita de varsta am participat la un concurs pentru un post liber pe perioada nedeterminata institutie bugetara si functionara resurse umane imi intocmeste cim pe durata 12 luni pe motiv de pensionar(art 83 din codul muncii).Este sau nu un abuz? La cine sa ma adresez?
Răspuns la discuția cumul pensie salariu
pe ce perioada (determinata sau nedeterminata) se poate face [contractul individual de munca ] in cazu unui pensionar limita de vrasta?
Am iesit la pensie limita de varsta la 64ani cu reducerea varstei de pensionare grupa munca si cand a venit decizia de pensie contractul meu de munca a incetat.Am dreptul sa ma angajez ca pensionar si fac un nou contract de munca .Cand implinesc 65 ani barbat art 56 CM imi desface noul contractul de munca de drept???
Răspuns la discuția Actualizare pensie de serviciu
boarcornel a scris:

Prin legea 215/2015 au revenit la pensii speciale si salariatii care au pierdut pensiile speciale taiate de Boc.
(5) Pensiile de serviciu stabilite în condițiile prezentei legi se actualizează prin aplicarea la cuantumul pensiei de serviciu aflate în plată a procentului de majorare a salariului de bază de care beneficiază funcționarul public parlamentar aflat în activitate, cu același nivel de salarizare și pe aceeași funcție publică. Dacă în urma actualizării rezultă o pensie mai mică, se păstrează pensia aflată în plată.
In decembrie 2015 au fost modificate depturile salariale cu ordinul 1540/16.12.2015 si ordinul 1541/16.12.2015.Pentru ordinul 1541 Camera Deputatilor a emis adeverinta de marire a pensiei ,dar pentru ordinul1540 Camera Deputatilor refuza sa emita adeverinta.Ce se poate face?
Refuzul nu este nominal ci colectiv la toti pensionarii .



ajutor,ajutor
Răspuns la discuția Actualizare pensie de serviciu
boarcornel a scris:

Prin legea 215/2015 au revenit la pensii speciale si salariatii care au pierdut pensiile speciale taiate de Boc.
(5) Pensiile de serviciu stabilite în condițiile prezentei legi se actualizează prin aplicarea la cuantumul pensiei de serviciu aflate în plată a procentului de majorare a salariului de bază de care beneficiază funcționarul public parlamentar aflat în activitate, cu același nivel de salarizare și pe aceeași funcție publică. Dacă în urma actualizării rezultă o pensie mai mică, se păstrează pensia aflată în plată.
In decembrie 2015 au fost modificate depturile salariale cu ordinul 1540/16.12.2015 si ordinul 1541/16.12.2015.Pentru ordinul 1541 Camera Deputatilor a emis adeverinta de marire a pensiei ,dar pentru ordinul1540 Camera Deputatilor refuza sa emita adeverinta.Ce se poate face?
Refuzul nu este nominal ci colectiv la toti pensionarii .



este asa greu subiectul?
Prin legea 215/2015 au revenit la pensii speciale si salariatii care au pierdut pensiile speciale taiate de Boc.
(5) Pensiile de serviciu stabilite în condițiile prezentei legi se actualizează prin aplicarea la cuantumul pensiei de serviciu aflate în plată a procentului de majorare a salariului de bază de care beneficiază funcționarul public parlamentar aflat în activitate, cu același nivel de salarizare și pe aceeași funcție publică. Dacă în urma actualizării rezultă o pensie mai mică, se păstrează pensia aflată în plată.
In decembrie 2015 au fost modificate depturile salariale cu ordinul 1540/16.12.2015 si ordinul 1541/16.12.2015.Pentru ordinul 1541 Camera Deputatilor a emis adeverinta de marire a pensiei ,dar pentru ordinul1540 Camera Deputatilor refuza sa emita adeverinta.Ce se poate face?
Refuzul nu este nominal ci colectiv la toti pensionarii .
Răspuns la discuția cumul pensie salariu
In iulie 2017 fac varstra standard ,dar nu stiu cum se considera pensia speciala lege 7 si reducerea varstei standart dupa grupa.Adica pensia din 1.01.2017 este sau nu limita de varstra?
Nascut in20
iulie 1952 ies la pensie cu legea 7 (functionar parlamentar) la 1 ianuare 2017,am 5ani grupa 1 si 5ani grupa 2 ,Pot sa ma incadrez cu contract de munca?