avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Activitate sstroe

Activitate sstroe

Va multumesc frumos pentru interventii. Insa ma tem ca nu ati atins esentialul dilemei mele. Eu am discutat atat cu Politia, cat si cu CSA si compania de asigurari. Sunt de acord sa platesc 50/50, DACA am parcat neregulamentar.

E normal si just.

Dar eu am parcat pe spatiul de servitute al meu si al vecinilor mei (care se intampla sa fie sub forma unui trotuar), nu pe spatiu public.

Deci ce ma sfatuiti, va rog?
Locuiesc intr-un cartier de case in Jud. Ilfov.
In septembrie un individ mi-a avariat masina parcata partial pe trotuarul din lateralul casei, locul obisnuit de parcare al locuitorilor din cartier (putini isi tin masinile in garaj sau in curte).

Am identificat autorul (am dat de el ca Sherlock H.) si am mers cu cu constatarea amiabila si cu soferul vinovat la compania de asigurari de la care el avea RCA.

Toate bune si frumoase, pana cand am primit un telefon prin care am fost anuntat ca va trebui sa suport 50% din dauna pentru ca am parcat neregulamentar pe trotuar - conform "acordului dintre principalele 11 companii de asigurari".

Din cate cunosc insa, regulile de circulatie se aplica doar pentru drumurile publice, iar cartierul de case in care locuiesc este drum privat, cu drept servitute, drumul public oprindu-se la intrarea in cartier, situatie care imi da astfel dreptul sa parchez unde doresc, pe trotuar sau in afara sa, nesavarsind nicio contraventie.

Care este parerea si sfatul dumneavoastra?
Am sanse se conving societatea de asigurari ca trebuie sa suporte intreaga dauna?

Multumesc anticipat.