avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1726 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaAntoIli

Activitate IoanaAntoIli

D-na avocat Athe,el ma tot ameninta ca imi ia copii.Intr-adevar mi frica sa nu reuseasca,nu pt ca as fii facut eu ceva rau ci pur si simplu ca are bani.Aproximativ cat dureaza un divort daca ambele parti sunt de acord cu una cu cealalta?
Multumesc frumos.Oricum nu imi pot permite rate la banci avand in vedere ca am si doi copii minori.Intr-adevar mama lui plateste dar nu specifica de ce ttrimite doar ca trimite.Dar si parintii mei ne dau.Asa ca si eu pot declara ca si ai mei parintii ne dau si ai lui.
Buna ziua!Ma numesc Rebeca si vreau sa divortez de sotul meu.Ne-am casatorit in 2007 si imediat dupa nunta am dat avans de 11.000 euro avans la un apartament cu 3 camere(11.000euro avans din banii lui care ii avea in banca inainte de a ne cunoaste).Apartamentul in total a costat 45.000euro.Diferenta de 34.000 euro i-am luat prin banca girand cu apartamentul pe 30 de ani cu o rata lunara de 280 euro.Deci scotand si eu bani si el,apartamentul e trecut pe numele amandurora.Ideea e ca mama lui plateste ratele la banca de 280 euro.MORAL e al lui apartamentul(avansul fiind din banii lui si ratele platite lunar de mama lui).LEGAL e al amandurora.(scotand banii si eu si el e trecut pe numele si al lui si al meu).Intrebarea mea e daca poate sa ma despagubeasca el pe mine cumva ca eu nu imi permit sa platesc ratele nici macar ale mele si sa ii ramana apartamentul lui(pe numele lui).Este vreo lege care sa ma favorizeze pe mine?TIN SA MENTIONEZ ca avem si doi copii minori un baietel de 3 ani si o fetita de 9 luni.Divortez din cauza ca el bea foarte mult,pleaca cu zilele si nu imi lasa nici un ban in casa si e si violent(nu ma lovit dar sparge prin casa ce ii cade la indemana)si ma injura la ordinea zilei.VA ROG DATI-MI UN SFAT