avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate Cozie

Activitate Cozie

Multumesc foarte mult pentru promptitudinea raspunsurilor desi suntem in pragul sarbatorilor. Sunt la prima abatere asa ca voi urma sfaturile dumneavoastra de a colabora cu politia. Un an nou fericit!!!
Buna dimineata. E deja ora 4:31 am si nu pot dormi. Am fost "prins" "furand" un pahar gradat in valoare de 22.99 lei(doua sute douazeci si noua de mii noua sute).
Cum s-a intamplat : Am mers cu prietenii sa facem cumparaturi, ca pentru revelion, am cumparat in valoare de 230 de lei. Am vazut pe jos un produs numit si pahar de cocktail si l-am bagat in buzunar, iar la casa dupa ce am achitat toate produsele mi s-a spus sa merg intr-o camera. Am fost cautat in geanta si nu s-a gasit nimic si apoi am realizat ca e vorba de paharul respectiv si l-am scos imediat.
Au chemat politia care m-a luat la sectie si am completat un dosar verbal. Mi s-a spus sa ma intorc sa vad in ce stadiu e dosarul meu pentru ca voi pleca in Anglia la universitate la sfarsitul lunii ianuarie. Am inteles ca trebuie sa mai dau o declaratie la politie pe langa cea pe care am dat-o initial si in asta consta a doua vizita la politie.
Intrebarea mea e urmatoarea: Daca prejudiciul este mic, produsul a fost platit pe loc, aceasta fapta poate aparea la cazier? Ce sanse am sa scap doar cu o amenda administrativa si nimic mai mult.Am citit ca amenzile administrative nu apar la cazier. As vrea sa ii spun mamei dar lucru acesta ar dezamagi-o total. Din punctul meu de vedere a fost doar o confuzie si nimic mai mult.