avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate popmarius

Activitate popmarius

Răspuns la discuția Control fiscal
practic am primit o amenda deoarece din eroare a mea, am declarat si virat o suma mai mare de bani in contul finantelor, bani de care acestia s-au folosit timp de doi ani
Răspuns la discuția Control fiscal
am aflat de la "o persoana din interiorul sistemului"
legitimatiile de inspectie fiscala de care s-au folosit au fost emise in anul 2008,
in anul 2009, ianintea controlului fiscal, s-a emis un alt model de legitimatie cele vechi fiind anulate prin aparitia celor noi
Discuție Control fiscal
Legea spune:
"...legitimatia de inspectie fiscala atesta imputernicirea speciala a titularului in fata contribuabilului..."
dar...
In urma controlului fiscal s-a emis raportul de inspectie fiscala, decizia de impunere si un proces verbal de contraventie. Dupa acest control am constatat ca la momentul inspectiei fiscale inspectorii nu detineau legitimatii de control fiscal, iar legitimatiile care au fost mentionate in documentele emise, raport, decizia de impunere si proces verbal erau anulate inainte de a primi avizul de inspectie fiscala.
Documentele incheiate, raportul de inspectie, decizia de impunere si procesul verbal, au valoare legala?

Multumesc!