avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate H.N.

Activitate H.N.

Răspuns la discuția transformare pod in mansarda
Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului.
Buna ziua.Am achizitionat recent o mansarda la nivelul 3 al unui bloc nou de locuinte aflat actualmente la rosu .Deasupra mansardei se afla un pod care nu stiu exact cum figureaza in proiect intrucat avizul cladirii este pentru p+2 E+M.Proprietarul ne-a spus ca podul nu exista in acte.Noi am vrea sa cumparam podul de deasupra apartamentului nostru(pe nivel fiind cate 2 apartamente) dar, pentru a obtine un pret cat mai mare, proprietarul ne-a spus ca si vecinul nostru de etaj vrea sa cumpere tot podul, la un pret....exagerat. M-ar interesa urmatoarele:1. Are dreptul proprietarul sa vanda partea de pod de deasupra ap. nostru fara acordul nostru?
2.Poate transforma podul in spatiu locuibil daca initial nu a fost asa in proiect (cand am semnat noi)? Mai ales ca deasupra noastra tavanul nu e din placa de beton ci din grinzi de lemn?
3.Ii mai apartine podul proprietarului dupa ce a vandut toate apartamentele sau e un spatiu comun al blocului?
4.In ce conditii am putea cumpara acest pod legal?

Am semnat recent un antecontract de cumparare a unei mansarde ( peste care se va afla un pod) la nivelul 3 al unui bloc aflat in stadiul de constructie(la rosu). In antecontract nu se specifica nimic de cota indiviza la casa scarii sau la terenul de sub bloc sau la parcarea din fata. Trebuie trecut neaparat in contractul final sau e la latitudinea vanzatorului daca ne da sau nu aceasta cota? Daca nu accepta ce se intampla:poate sa ne ceara taxa pe intrarea in bloc sau ceva de genul asta? M-ar interesa ce spune legea in legatura cu un astfel de contract ca sa stim ce avem de facut.Multumesc.