avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate calinutz

Activitate calinutz

Multumesc mult pentru sfat. Este bine de stiut ca totusi mai avem o sansa.
Multumesc foarte mult pentru lamuriri.
Inteleg cand spuneti ca sotul meu nu prea poate avea castig de cauza.
Si totusi, ca sa inteleg mai bine, pe ce temei poate fi initiata aceasta actiune impotriva actelor intocmite de executorul judecatoresc?
Sotul meu a mers personal la o filiala dar functionara a refuzat sa dicute situatia. Cerere scrisa nu am facut. Cum pot proceda?

As dori sa-mi explicati ce inseamna contestatia la executare.
Va rog frumos sa-mi dati un sfat.
Sotul meu a incheiat un contract de ipoteca cu CEC-ul in calitate de garant ipotecar. Specific ca imobilul dat in garantie este in proprietatea lui exclusiva (mostenire). Ipoteca a fost inscrisa pentru 350.000 lei in vederea garantarii creditului in valoare de 500.000 acordat unei terte persoane (la vreamea aceea un partener de afaceri apropiat). Imobilul e evaluat in contract cu 363.300 lei.
In prezent persoana care a luat creditul se afla in imposibilitate de plata (a amanat o perioada plata creditului). in contractul de ipoteca incheiat de sotul meu se specifica ca in caz de neachitare CEC-ul se va putea indestula cu sumele obtinute prin executarea silita a bunului. Aceasta este situatia.
Ceea ce as dori eu sa stiu este daca voi fi instiintata in vreun fel pentru neplata ratelor sau daca am dreptul de a le plati in cazul in care persoana in cauza nu le mai achita. As vrea sa stiu si daca am dreptul sa ma insttintez de situatia platilor la CEC sau este o informatie confidentiala.
Pot sa atac cumva acest contract (eu sau sotul meu) sau as putea da cumva in judecata persoana care a primit creditul si acum nu mai plateste?
Multumesc mult pentru orice raspuns!