avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate CristiBV

Activitate CristiBV

Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
sper sa nu citeasca nimeni de la fisc, sa nu le dau idei. fapt este insa ca OUG 117/2010 le da dreptul (fiecarui DGFP local) sa dea sau sa nu dea norma pentru ORICE activitate. Deci teoretic un judet poate da doar 5 norme pentru 5 activitati. problema e ca idea de a scoate serviciile informatice a aparut de undeva, unii au aplicat-o, altii nu. Abia cand vine vorba de a explica de ce s-a scos o activitate incep sa se incurce. Cred ca daca la ANAF central se va stabili ca anumite coduri nu sunt nici proprietate intelectuala, nici profesii liberale, DGFP locale n-ar avea nici un interes de a nu publica norme pentru aceste coduri
Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
alina o fi de la fisc :D
modificarile astea au fost toate prea multe si prea surprinzatoare pentru majoritatea dinte DGFP judetene. Astfel unii au venit cu "drepturi de autor" altii cu "profesii liberale" etc. Probabil ca pe parcursul 2011 se va ajunge la o concluzie la nivel national. Pana atunci toti cei interesati ar trebui sa-si sustina punctul de vedere eventual si cu sprijin de profesie (avocat).
Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
interesant raspuns, mai logic decat cel cu proprietate intelectuala, dar tot lipsit de substanta in opinia mea, atata timp cat exista norme pentru tamplari de exemplu, care executa o mobila la comanda. Insa definirea profesilor libere e atat de vaga in normele mentionate incat se poate baga destul de mult acolo
Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
s-a cam iesit din subiect, totusi mai ales pentru cei din Brasov: DGFP a adaugat doua coduri ser servicii de informatica la norme,
[ link extern ]
jos de tot
Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
exista modalitati de a contesta astfel de decizii, de a desfinta norme pentru unele activitati in anumite judete? cred ca rolul autoritatilor locale este de a stabili normele (suma lor) nu de a decide care sunt activitatile normate. In conditiile in care desfiintarea normelor este motivata absolut ilogic, a se vedea Brasov, nu exista nici o autoritate pe plan national care ar putea sa intervina?