avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate dansto70

Activitate dansto70

Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
gheisha87 a scris:

Eu am refuzat sa semnez un contract ca avocat colaborator, fiindca imi pusese o clauza de 20.000 de euro pentru denuntare unilaterala, pentru fiecare an ramas neexecutat din 4 pe cat era valabil contractul.Acum mi-am gasit alt indrumator mult mai serios.
Sfatul meu este sa nu va grabiti, decat sa semnati o bomba, mai bine mai cautati.


Aveti dreptul la clientela proprie ? Daca da cum credeti ca ar fi echitabil sa se imparta onorariul intre dvs si indrumator in cazul in care si munca in dosar va apartine. ?

Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Alin Popescu a scris:

Va invit sa va faceti blog si sa scrieti ce vreti. Diferenta dintre Avocatnet.ro si celelalte siteuri pe care se poarta stiri si discutii de genul celei de aici este aceea ca in acest forum exista reguli. Reguli pe care sunteti tinut sa le respectati, chiar din momentul in care scrieti in Forum.

Va invit deci sa mergeti in forumuri unde echipa de moderare este mai permisiva. Aici lucrurile stau altfel si e vremea sa intelegeti acest lucru.

Acest topic a fost accesat de 500 de oameni zilnic, pana acum cateva zile, cand ati inceput balacareala. De atunci, citesc topicul intre 15 si 30 de persoane zilnic, semn ca discutia a deviat, iar oamenii s-au plictisit de acuze si mesaje de genul celor din ultimele zile.

Numai bine.


Eu nu vad ,,balacareala,,. Ba chiar topicul a devenit mai interesant. Probabil nu mai este atat de accesat pentru ca examenul de admitere la care acesta se refera s-a cam incheiat. De altfel topicul acesta (care pe mine unul m-a ajutat) nu mai are mult de ,,trait,,.
Participantii sunt nemultumiti de modul de organizare a examenului si cred ca au dreptul sa-si exprime aceasta nemultumire chiar intr-un mod mai radical. Oricum consider ca supraevaluati importanta ,,regulilor,, in aceasta situatie si cam faceti exces de zel. Daca mai continuati pe acesta linie pe mine unul m-ati pierdut. Felicitari celor care au trecut si multa bafta celorlalti.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
blakie81 a scris:

grila: nu sunt susceptibile de cai de atat: a) hotararea care se da asupra cererii de stramutare; b) hotararea pronuntata in cererea privind o creanta avand ca obiect plata unei sume de bani de pana la 2.000 lei inclusiv ;c) hotararea pronuntata in cererea privind nulitatea unui contract a carui valoare este de pana la 2.000 lei inclusiv.


Poti sa ne spui si unde ai gasit grila ?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Executron a scris:
Nu cred sa existe vreo "opinie definitorie" in aceasta materie datorita numeroaselor modalitati faptice de realizare.


In aceste situatii in care nu exista opinii definitorii (si sunt destul de multe) cred ca abordarea ,,invatati voi dupa ce materiale vreti si om vedea noi dupa,, nu este OK . Chiar in cadrul aceleiasi lucrari exista neconcordante. De ex. referitor la tentativa, intr-o lucrare scrisa de cinci autori ,,tentativa nu este posibila...la infractiunile cu consumare imediata...cum ar fi marturia mincinoasa,, iar cateva pagini mai incolo (sau in alte materiale cum ar fi sinteze Nomina) cand se trateaza infractiune in partea speciala... .. tentativa desi posibila nu se pedepseste,,:hm:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Daca la examen sunteti intrebati daca infractiunile de serviciu sau in legatura cu serviciul au de regula obiect material, voi ce raspundeti ?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Din seria neconcordantelor dintre sintezele Nomina si alte materiale. Referitor la introducerea persoanei responsabile civilmente in procesul penal din oficiu in sinteze ,,Instanta penala este obligata sa introduca din oficiu in cauza pe comitent cand persoana vatamata este o organizatie din cele prev de art 145 C pen.. In schimb Ion Neagu -Tratat de procedura penala. Partea Generala pag 225 ,,Instanta penala era obligata sa introduca in trecut din oficiu in cauza pe comitent cand persoana vatamata prin infractiunea savarsita de prepus era o organizateie prevazuta de art 145 C. pen.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Am remarcat numeroase discrepante intre sintezele de la Nomina lex si unele tratate. :(Un exemplu la penal partea generala >
Referitor la incriminarea actelor preparatorii
>>Sintezele Nomina lex ......,,in literatura de specialitate s-au conturat trei opinii, şi anume: concepţia obiectivă, concepţia incriminării limitate a actelor premergătoare şi concepţia incriminării nelimitate a actelor de pregătire.
>>>Cristian Mitrache, C-tin Mitrache - Drept penal roman Partea generala Ed V ,,In doctrina penala s-au conturat doua teze principale ...teza incriminarii actelor preparatorii si teza neincriminarii acestor acte.

Pana la urma cate teze/conceptii or fi trei sau doua si care or fi acestea.:hm:

UNBR - ,,In vederea pregatirii la examen.........pot fi consultate cursuri, tratate si orice alta documentatie care trateaza tematica mentionata.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Desi a fost calificata pe aici de niste ,,inteligenti,, indignati #-o drept ,,un user fara ratiune,, , care ,,bate campii,, si spune numai ,,aberatii,, cu scopul de a ne ,,zapaci,, s-a dovedit pana la urma ca userul newt a fost cel mai aproape de adevar . ;) =D>

,,S-a stabilit ca data de sustinere a primei probe 7 octombrie 2011 , data cand va avea loc testul tip grila , la care candidatii trebuie sa obtina un numar de 70 de puncte din 100 ; candidatii admisi la aceasta proba vor sustine in zilele de 17 si respectiv 19 octombrie 2011 probele scrise la Drept civil si Drept procesual civil ( 4 ore in ziua de 17 octombrie 2011) si la Drept penal si Drept procesual penal ( 4 ore in total in ziua de 19 octombrie 2011,,.


Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
omoplata a scris:

dansto70 a scris:

Newt a scris:


Se pare ca ai dreptate. Si eu am aproape aceasi informatie ...Difera un pic data primului examen respectiv 17 octombrie grila iar in 18 si 19 cate un subiect sinteza + o speta.



cred ca 50% din cei care santem pe forum avem "informatii" dar nu batem campii cu asemenea aberatie: "proba eliminatorie cu 100 de intrebari grila" ... toate probele sant eliminatorii...deci ori inventati sa ne zapaciti ori nu ganditi ce scrieti...ori esti unul si acelasi user...oricum fara ratiune...


Daca ai informatii de ce nu ,,bati campii,, si tu cu noi si le tii numai pentru tine. Scopul forumului este sa aducem in discutie orice informatie chiar daca este ,,aberatie,,. Tu o sa le filtrezi prin creierul tau pe toate si o sa te intrebi... ,,ma daca ce spun aberantii astia chiar s-ar putea intampla ?,,...eventual o sa tragi o concluzie...daca poti:). Cat despe variantele tale raspunsul meu este ...oooori #-o
Singura noastra grija este sa te zapacim pe tine...Stiu ca esti un pic speriata si dezorientata de toate informatiile care apar pe aici dar multumeste ca niste useri ,,fara ratiune,, ti le-au adus la nas. Daca informatiile nu se confirma nu ar fi nici o problema...dimpotriva, doar ai invatat mai intens. Deci... in loc sa arunci cu cuvinte jignitoare pe forum mai bine ai pune mana sa inveti cate ceva...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Newt a scris:

Salut!

Am niste vesti, asa cum v-am zis saptamana trecuta. Deocamdata am aflat datele examenului:

- 7 octombrie -> proba eliminatorie cu 100 de intrebari grila ( presupun ca sunt deschise, mi s-a transmis ca detaliile se vor stabili/afisa saptamana viitoare).

- 17 si 19 octombrie alte doua examene.

Mai multe detalii voi afla probabil Luni, deocamdata astea sunt informatiile ce mi-au fost transmise.

O zi buna!...daca se mai poate numi asa...


Se pare ca ai dreptate. Si eu am aproape aceasi informatie ...Difera un pic data primului examen respectiv 17 octombrie grila iar in 18 si 19 cate un subiect sinteza + o speta.