avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate ilmdaniel

Activitate ilmdaniel

Discuție Divort la notar
Salut,

Am o intrebare, legea cu divortul la notar s-a dat? Se poate sau nu acum?
Am inteles de la cineva ca inca nu ar fi posibil din cauza ca nu au aparut nu stiu ce anexe la lege...
Este adevarat sau se poate?
Buna ziua,

m-am confruntat de curand cu urmatoarea problema:
- eu am BI-ul cu viza de flotant pe comuna Nana din jud. Calarasi
- am terminat facultatea de medicina in Bucuresti in sept 2010, si am sustinut si examenul de rezidentiat pe 21 noiembrie 2010 pe care l-am luat.
- ca urmare a rezidentiatului, de pe data de 1 ianuarie m-am angajat ca medic de familie la spitalul sf. Ioan din Bucuresti si m-am si mutat in Bucuresti cu chirie pentru a putea lucra.

Eu am inteles de la colegi ca exista acordarea unei prime de instalare in cazul in care imi schimb domiciliul ca sa fiu angajat undeva, fara ajutorul fortelor de munca (legea somajului 76/2002 articolul 75).

Toate bune si frumoase, colegii mei au beneficiat de acest ajutor ( in alte judete ), numai eu am avut probleme aici in Oltenita - mi-au spus ca nu imi pot da nici macar somaj pe luna decembrie, si nici aceasta prima de instalare pentru ca vezi-Doamne as fi incadrata intr-o alta forma de invatamant, respectiv rezidentiatul.

Sigur e ceva in ne-regula, pentru ca alti colegi au primit, in exact aceeasi situatie ca si mine, si am gasit si pe net un caz IDENTIC, dar care au apelat la instanta pentru a clarifica.

Puteti sa ma ajutati, sa imi dati niste argumente legale cu care sa le pot inchide gura celor de acolo va rog?